Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Premte, 19 October 2018 22:26

Aktivisti i shoqërisë civile Besjan Pesha i ftuar në "Ekopolitikë" në Ora News tha se qeveria duhet ta mbyllë plotësisht aktivitetin e basteve edhe online, në të kundërt sipas tij, po transferohet i gjithë kapitalit dhe një kompani të vetme. Gazetari Fatos Çoçoli tha se lojërat e fatit janë tatuar më pak se ushqimet.

Pjesë nga biseda:

Çoçoli: Ju lejuat që një aktivitet shumë fitimprurës, ta tatonit më pak se ushqimet. 15% që i lejuar me ndryshimin e ligjit. Mos më thuaj mea-culpa

Pesha: Ne kemi dyshime të arsyeshme bazuar në mënyrën se si qeveria vepron, është thjesht trasnferim kapitali nga kompanitë aktuale tek një kompani off-shore. Për këtë arsye e kemi sprovuar Parlamentin dhe zt.Braçe që të tregohen të sinqertë përpara shqiptarëve, atëherë të eliminojnë edhe bastet online, që të na bindin që nuk është një aferë korruptive. Do të na kthehet në bindje, nëse Komisioni i Ekonomisë do të na kthejë propozimin, që kjo është aferë korruëtive. Është një favorizim i qartë sepse kemi edhe precedentë të tjerë. Sfida mbetet që të veprojnë dhe të ndalojnë edhe bastet online. Frika këtu është pastaj që i gjithë aktiviteti të kthehet në ilegal. Po kur ta transferojmë në online, por kur do të jetë i paligjshëm, do të fuqizohet krimi i organizuar. Sigurisht krimi i organizuar ka për të përfituar nga kjo.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!