Plehrat në Fier shkaktojnë helme të dëmshme për njerëzit

Tuesday, 23 October 2018 22:40

Mbi 100 ton me mbetje urbane shkarkohen në një ditë në fushën e plehrave të Fierit në lagjen Sheq.
Banesat me malin e mbetjeve janë shumë pranë. Kjo fushë nuk është e izoluar apo e rrethuar në mënyrë që plehrat të jetë të lokalizuar, për pasojë plehrat përhapen në lagjen përbri.

Në qytetin e Fierit, pranë lagjes “ Sheq”, në fushën e plehrave. Prej 50 vjetësh në këtë fushë nuk është vendosur dorë, për t’i asgjësuar ato është përdorur metoda më mesjetare duke i djegur ato. Gjë që shkakton ndotje të lartë mjedisore.

Helmet toksike që lëshohen gjatë asgjësimit të tyre me anë të djegies përhapin sëmundje infektive, kancerogjene e deri tek epidemi serioze që marrin jetë njerëzish.
“Vetëm për vitin 2018 pranë Qendrës Shëndetësorë Nr.1 janë paraqitur 568 raste ku qytetarët kanë probleme me rrugët e frymëmarrjes”.

“Më ka vdekur babai me nënën nga puna e plehrave që kam këtu afër. Kemi pasur shumë probleme dhe tani shkojmë dhe vizitohemi gjithmonë. Nga pisllëku nuk hapim dot dyer se na vjen era fekale. Nëna dhe babai përse ndërruan jetë? Ndërruan jetë nga plehrat. I solla nga Vlora dhe më vdiqën nga kanceri që të dy”.

Modifikuar më Tuesday, 23 October 2018 22:43

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!