Shërbimi shëndetësor katastrofë, spikat Urgjenca Mjekësore

E Enjte, 08 November 2018 19:51

Nga Bardhi Spahia

Ne situaten katastrofike ku ndodhet shërbimi shëndetësor publik ne Shqipëri padyshim Urgjenca Mjekesore spikat si nder me problematiket. Një shërbim jetësor qe u shnderrua ne inekzistent nga fundi i vitit 2015 me krijimin e Urgjencës Kombetare. Nje raport i fundit i KLSH citon se; "auditimi ka zbuluar se në automjetet që përdoren si autoambulanca nga urgjenca mjekësore u mungojnë pajisjet bazë për të shpëtuar jetën e pacientëve.

Duke listuar disa nga problematikat e evidentuara KLSH thekson në raport se pacientët vazhdojnë të raportojnë se shërbimi që u ofrohet nuk është në kohën e duhur dhe me cilësinë e kërkuar kjo edhe për disa arsye:

1-Ende numri i autoambulancave është i pamjaftueshëm.

2-Shërbimi i urgjencës mjekësore nuk është i shtrirë në gjithë territorin"

Aktualisht nga 10 ambulancat e Spitalit te Shkodres njëra është krejtësisht jashtë funksionit dhe vetem 2 jane funksionale e plotësojnë kushtet minimale për te ofruar shërbim. Nuk jane te pakta rastet kur njerëzit kane humbur jetën për shkak te mungesave ne ambulancat e Urgjencës Kombëtare. Kaq do mjaftonte ta linte pa gjumë ministren dhe te kuptonte qe ka te beje me jete njerëzish. Ndërkohë Ministrja Manasterliu vazhdon shown ne spitalet e vendit. Sot me pafytyrësi ne Spitalin Rajonal te Shkodres shpalosi "strategjinë" për te stimuluar mjeket qe mos braktisin vendin. Realiteti është krejt ndryshe. Sondazhi me i fundit rezultonte me 78% te mjekeve qe duan te ikin jashtë vendit ku shumicën dërrmuese e përbenin specialistet

Ministrja Manastirliu bashke me shefin e saj Rama dhe anëtaret e tjerë te bandës "rilindja" do te mbahen mend si strateget e zbrasjes se vendit nga qytetaret dhe kryesisht nga rinia dhe intelektualet. Si kurrë me pare ne historinë e Shqipërisë këto 5 vite mjeket u denigruan dhe u detyruan te marrin rrugët e botes për një jete me te mire duke u kthyer ne simbolin e depresionit te thelle te shoqërisë tone dhe humbjen e shpresës për shqiptaret. Strategjia e vetme qe ka ofruar deri me tani ministrja dhe banda e saj është korrupsioni, paaftësia, bashkëpunimi dhe mbështetja pa kufi e krimit qe ka mbyt qytetin e Shkodres dhe mbare Shqipërinë dhe sulmi agresiv, selektiv dhe denigrues ndaj bluzave te bardha atyre pak mjekeve qe nuk kane ikur, qe nuk kane aplikuar ende si azilkërkues apo me keq akoma qe kane zgjedhur te kthehen ne Shqipëri. Mashtrimi, babezia dhe paaftësia janë simboli i "rilindjes" dhe kjo me mire se kudo shikohet tek shëndetësia.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!