Si të ngrohemi në dimër pa shpenzuar?

E mërkurë, 14 November 2018 16:24

Në qoftë se  gjate ditës dielli mund të na ngrohte paksa, në mbrëmje e kuptojmë se ka ardhur i ftohti. Të gjithëve na shkon mendja për një supë apo për një çokollatë të nxehtë.

Mos ka ardhur koha të ndezim edhe një ngrohës? Për të gjithë ata që duan të kursejnë, ja disa këshilla.

1. Mbrojini këmbët dhe kokën

Vishni çorape të trasha dhe vendosni kapelë.

2. Shmangni veshjet sintetike

Ato do ju djersitin dhe do e keni ftohtë sapo të dilni jashtë.

3. Konsumoni produkte kalorike

Proteinat dhe produktet që përmbajnë niseshte e ndihmojnë trupin të prodhojë ngrohtësi.

4. Preferoni pijet e nxehta

Çaj, kafe, supë apo çokollatë, kënaqeni veten dhe qëndroni ngrohtë.

5. Natën, shishja me ujë është mikesha më e mirë

Uji i ngrohtë do ju ngrohë dhe do ju mundësoje një gjumë të mirë.

6. Përfitoni nga dielli

Kur bën kohe e mire dhe kur dielli ndriçon, përfitoni për të hapur grilat dhe perdet.

7. Mbrojini dritaret

Kur koha është e keqe mirë është të vendosni një palë perde të trasha.

8. Mbyllini dyert

Kjo do ju ruajë një ambient të ngrohtë.

9. Tapeti është jeta

Jo vetëm nëpër dhoma, por edhe në tualet duhet të vendosni copa të përshtatshme tapeti që këmbët tuaja të jenë sa më të ngrohta.

Përveç të tjerat tapeti ngroh edhe gjithë ambientin.

Modifikuar më E mërkurë, 14 November 2018 16:25

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Artan Fuga: Të shkarkohen nëpunësit e ministrisë në Bordet Administrative

Aktualitet

Artan Fuga: Të shkarkohen nëpunësit e ministrisë në Bordet Administrative

Akademiku dhe profesori Artan Fuga, një nga zërat që ka mbështetur që në krye të herës protestën e studentëve ka kërkuar shkarkimin e anëtarëve të Bordeve Administrative në universitetet shqiptare...

Teknikë ushtarake për të fjetur në dy minuta

Aktualitet

Teknikë ushtarake për të fjetur në dy minuta

Ndërsa disa njerëz arrijnë ti zejë gjumi sapo vënë kokën në jastëk, të tjerët përpëliten sa në një krah në krahun tjetër, duke luftuar me pagjumësinë. Nëse ju shtriheni në shtrat...

Tronditet teknologjia në SHBA – Apple dhe Google “fshijnë” të gjithë rritjen e 2018-ës

Teknologji

Tronditet teknologjia në SHBA – Apple dhe Google “fshijnë” të gjithë rritjen e 2018-ës

Dy kompanitë më të mëdha të teknologjisë kanë fshirë të gjithë vlerën e shtuar për këtë vit në mbylljen e tregtisë së fundit për këtë javë në Shtetet e Bashkuara...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!