E pabesueshme! Mësoni sa ka shkuar trashësia e dëborës në këtë fshat të Shqipërisë

Diel, 18 November 2018 19:22

Kjo ka qenë situata në orët e mesditës, ndërsa në mbrëmje në Dardhë trashësia e borës arriti në një metër, duke krijuar vështirësi të mëdha në lëvizjen e automjeteve.

Edhe pushuesit që zgjodhën Dardhën për të kaluar fundjavën e patën të pamundur të largohen.

Pasditen e së dielës reshjet e borës mbuluan edhe qytetin e Korçës. Pavarësisht se nuk pati probleme me lëvizjen e automjeteve temperaturat u ulën ndjeshëm.

 

Probleme ka edhe ne zonën e Mokrës, ku si pasojë e motit të keq është ndërprerë energjia elektrike. Ndërkaq Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia Rrugore u kërkuan drejtuesve të mjeteve të tregojnë kujdes maksimal kryesisht në akset Korçë-Voskopojë, Korçë-Dardhë dhe Korçë-Kapshticë si dhe të zbatojnë sinjalistikën dhe udhëzimet e punonjësve të policisë.

Ndërsa autoritetet greke në Pikën e Kalimit Kufitar të Kapshticës njoftuan se për shkak të motit të keq si dhe bllokimit të një aksi rrugor në territorin Grek, nuk lejohet kalimi dhe qarkullimi i autobusëve dhe mjeteve të tonazhit të rëndë në drejtim të Greqisë, deri në normalizimin e situatës në këtë aks rrugor. Drejt Greqisë është lejuar vetëm kalimi i autoveturave, por vetëm nëse ato do ishin pajisur me zinxhirë.

Policia Kufitare, apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që kanë planifikuar lëvizjen për në shtetin grek nëpërmjet pikës kufitare Kapshticë ta anulojnë ose të përdorin pikat e tjera të kalimit kufitar me Greqinë, deri në normalizimin e situatës për shkak të motit të keq

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Eurostat: Veriu shqiptar më i varfëri në Europë

Aktualitet

Eurostat: Veriu shqiptar më i varfëri në Europë

Të ardhurat e banorëve të Veriut të Shqipërisë janë vetëm sa 24% e mesatares së shteteve të Bashkimit Europian (BE), duke e renditur atë në rajonin më të varfër të...

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Aktualitet

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Policia e Elbasanit në një postim në Facebook, ka publikuar listën e peronave më të kërkuar të këtij qarku. Këtë herë forcat e rendit kanë zgjedhur që mos të bëjnë shënim...

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Globi

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

jë pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!