Si bëhet trafiku i drogës Shqipëri-Itali, gazetari i huaj filmon nga brënda bandës

Tuesday, 04 December 2018 19:25

Gazetari David Beriain nis këtë javë udhëtimin e tij nga ‘çizmja’ e Italisë drejt brigjeve shqiptare, një enklavë ku kamerat e emisionit ‘Clandestino’ do të dëshmojnë se si bëhet trafiku i drogës nga Shqipëria për në Itali.

Kamerat e emisionit do të dokumentojnë shkarkimin e qindra kilogramëve kokainë që vijnë nga Shqipëria për të shkuar më pas në duart e mafies italiane.

Pas shkarkimit të drogës, gazetari do të shoqërohet nga mafia lokale dhe shqiptarët, në një shtëpi ku ata do t’i shpjegojnë atij se si funksionon biznesi.

I intriguar nga gjithçka që i është thënë, gazetari do të udhëtojë drejt Shqipërisë për të mësuar më shumë për kulturën dhe traditat e një shoqërie pak të njohur jashtë vendit tonë.

Beriain ka mundur të futet në zemrën e kësaj organizate të tmerrshme kriminale.

Në reportazhin e gazetarit David Beriain, hakmarrja cilësohet si një domosdoshmëri në jetë. Vrasja e një të afërmi nënkupton kërcënimin me vdekje për të gjithë meshkujt në familjen e vrasësit. Një kod hakmarrjeje që artikulohet nëpërmjet ligjeve të padëshirueshme të njohura si ‘kanuni’.

Mafia shqiptare është një organizatë hermetike e formuar nga klane familjare të sunduara nga një kod stërgjyshori nderi dhe hakmarrjeje.

David Beriain do të njihet me rrënjët e kësaj shoqërie në përpjekje për të kuptuar se si janë shndërruar nga diçka lokale në një krim autentik shumëkombësh.

Për këtë, gazetari i shoqëruar nga anëtarët e këtij klani, për të hyrë në bizneset e tyre të paligjshme, të takojë njerëzit që prodhojnë bombat e tyre dhe madje të fitojnë në mënyrë klandestine një identitet të ri shqiptar.

Ky episod i ri i ‘Clandestino’ do të përfshijë gjithashtu një nga intervistat më të forta dhe më të vështira që është marrë në historinë e këtij e programi.

David Beriain do të takohet në male me një njeri të arratisur, një njeri i kërcënuar me vdekje nga ligjet e ‘Kanunit’ dhe i detyruar të bëjë në jetë të vetmen gjë që ai di të bëjë: vrasjen.

Gjatë intervistës, ‘i arratisuri’ tregon sikletin e tij para kamerave, duke mbajtur një pistoletë dhe dy granata dore në çdo moment.

E vërteta është se ai pranoi të jepte intervistë për shkak se shefi i mafias me të cilin gazetari dhe ekipi i tij po filmonte, ia kërkoi si nder. Në fund ai u bëri të qartë të gjithë të pranishmëve duke i dhënë dorën Beriainit: ‘Faleminderit atij që të solli, sepse po të ishte për mua tani unë do t’ju vrisja të gjithëve’.

‘Clandestino’ me David Beriain, është një format gazetaresk investigativ i futur në botët më hermetike dhe të rrezikshme klandestine në planet. Këtë sezon do të trajtohen rrëmbimet në Venezuelë, ‘Baby Camorra’, mafia në Shqipëri, trafikimi i armëve në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Guatemala, El Salvador ose Kolumbia dhe trafiku i drogës në këtë vend të fundit pas epokës së artë të Pablo Escobar.

Dokumentari do të shfaqet më 5 dhjetor.

Modifikuar më Tuesday, 04 December 2018 19:30

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!