Kushtet e burgut më të mira se në konvikte

E mërkurë, 05 December 2018 17:54

I ftuar në studion e televizionit “Fax News”, eksperti i Arsimit Ndriçim Mehmeti, ka analizuar situatën në arsimin shqiptar, ndërsa u ndal tek protesta e studentëve që kërkojnë tarifa më të ulta për Universitetet publike.

Mehmeti u shpreh se tarifat e studimit janë rritur me rreth 30%, ndërsa tha se protesta e studenteve kishte shumë reagime.

Ndërsa u ndal tek qëndrimi i institucioneve lidhur me tarifimin e krediteve, se nuk ka hyrë në fuqi ende, tha se kjo është gënjeshtër, pasi në realitet VKM thotë se hyn në fuqi pas publikimit në fletoren zyrtare, gjë e cila ka ndodhur.

“Ministria e Arsimit hoqi përgjegjësinë nga vetja. Studentët po largohen nga vendi. Duhet bërë një studim që të shihet se përse po largohen studentët”, – tha ai.

Ndërsa u ndal tek largimi i studenteëve nga vendi dhe kushtet për studime në Shqipëri, ai tha:

“Të gjithë janë gati të largohen nga Shqipëria, flasin për kushte mizerabël e të gjithë janë gati të largohen nga Shqipëria.

Një student thoshte në një ese, më mirë është të jesh në burg se në Universitet. Një student më tha se unë e kam vizituar burgun dhe kushtet në burg janë më mirë sesa ato të konvikteve të shtetit.”

Më tej duke u ndalur tek mundësia e bursave të studimit, ai tha se është shumë e vështirë që të merret pasi duhet një mal me dokumente.

“Po të ngelësh duhet të paguash kaq lekë. Se ku e kanë gjetur nuk e di. Ndoshta mund të jetë anglo-sakson, sepse ata e kanë që duhet të paguash për çdo gjë”, tha Mehmeti.

Modifikuar më E mërkurë, 05 December 2018 18:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!