Buxhet pa “emër” – Ekspertët: Qeveria nuk financon sektorët prioritar

E Enjte, 06 December 2018 15:14

Buxheti për vitin 2019 i miratuar pak ditë më parë në Kuvend vetëm me votat e mazhorancës, cilësohet nga ekspertët e ekonomisë si një “buxhet pa emër” për shkak se nuk ka asnjë sektor të veçantë që i kushton më shumë vëmendje në financim.

Ndërsa në tërësi për tre vitet e ardhshme parashikon shkurtim shpenzimesh, duke lënë pas dore sektorët prioritarë, si arsimi, shëndetësia apo bujqësia. Nga ana tjetër, pavarësisht ambicies së qeverisë për uljen e borxhit publik dhe arritjen e deficitit në 1.9 për qind, ekspertët analizojnë për TV SCAN se orientimi drejt PPP-ve konsiderohet sërish si një borxh që vë në rrezik objektivat e vendosura.

Buxheti për vitin 2019 është i përmbajtur në drejtim të të ardhurave dhe shpenzimeve, ndërsa parashikohet që deficiti të ulet në 1.9 për qind dhe borxhi publik në 64 për qind.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Aktualitet

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Spektakli i shpifur i organizuar nga kryeministri dhe Alban Dudushi është diskredituar edhe live kur një nga studentët e pjesmarrës që ishin shitur nga organizatorët si protestues dhe që Rama...

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!