Ministrja, ende në detyrë, Nikolla mashtron publikisht se tarifat nuk janë rritur. Ja e vërteta

E Enjte, 06 December 2018 22:02

Në një nga studiot televizive të debatit mbi protestën e studentëve që tronditi qeverinë, ministrja e Arsimit, ende në detyrë, Lindita Nikolla po mashtron publikisht për tarifat në Universitete.

Ajo thotë se tarifat nuk janë rritur. Mashtrim ky lehtësisht i identifikueshëm pasi me ligjin e Arsimit 2015 Edi Rama ka në dorë të vendosë një kufi përtej të cilit asnjë universitet nuk mund të rrisë tarifat përtej kufirit te vendosur nga Qeveria.
Gjithashtu tarifat për studentët janë rritur 25-35% pas vitit 2013.
Përgjegjës për rritjen e tarifave nuk janë universitetet që e kërkojnë, kryeministri Edi Rama që ka miratuar VKM për rritjen e tarifave.

Modifikuar më E Enjte, 06 December 2018 22:11

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!