RAMA "DHURATË" POPULLIT NJË TJETËR TAKSË, JA SI DO APLIKOHET TAKSA E PRONËS

Diel, 01 Prill 2018 19:53
FOTO ILUSTRUESE FOTO ILUSTRUESE

 Prej ditës së sotme, të gjithë shqiptarët , taksën për banesën do t'a paguajnë në bazë të vlerës dhe jo të sipërfaqes. 

Vlera do të përcaktohet nga kadastra fiskale dhe jo nga çmimi me të cilën e kemi blerë banesën. 

Kadastra është programi kompjuterik që përmban vlerën e pronave në çdo zonë në të gjithë Shqipërisë.

Kështu, në bazë të zonave në të cilën ndodhet biznesi apo banesa juaj, do të përcaktohet vlera e taksës, pavarsisht nga sipërfaqja.

Ligji ka hyrë në fuqi më 1 janar të këtij viti dhe do të aplikohet prej 1 prillit.

Por, sa do paguajnë qytetarët? 

Qytetarët do të paguajnë për banesat e tyre 0.05% të vlerës së pronës (që do përcaktohen nga kadastra), ndërsa për bizneset do të jetë 0.2 të vlerës, të ardhura të cilat do të shkojnë për pushtetin vendor.

Nga 1 prilli, taksa e pronës do të mblidhet nëpërmjet faturës së energjisë elektrike. Tashmë prej disa muajsh, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike u ka kërkuar të gjithë qytetarëve që të bëjnë rifreskimin e të dhënave të banesave të tyre. Afati i fundit është lënë 31 janari. Në të kundërt, do të ndërpritet energjia elektrike, pavarësisht nëse paguani jo apo energjinë.

Modifikuar më Diel, 01 Prill 2018 20:09

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...