Histori personale/ Autizmi, Jamarbëri nuk avancon, por… vrapon!

Hënë, 02 Prill 2018 17:11

Një histori inspiruese dhe e bukur si ajo e Jamabërit …

Jamarbër Hoxha, sot 7 vjeç është fëmijë me probleme të spektrit autik.Falë përkushtimit të të dy prindërve dhe terapive intesive, Jamarbëri ka përparuar shumë .

Jamarbëri sot  në mënyrë instiktive  rrëmbeu mikrofonin për ta intervistuar vetë të atin.

“Përshëndetje, .. babush ti je babi më i mirë. Jam i lumtur që ti ke pasur sukses, që ti je i gëzuar, kjo është fantastike”, thotë Jamarbëri.

Teksa rrefehej para të birit, Kujtim Hoxha ngriti shqetësimin për qindra prindër të tjere të cilët nuk kanë mbështetje financiare dhe se duhet të përballen me tarifat e psikologëve privatë

Për sa kohë shërbimet shtetërore për këta fëmijë janë minimale .
“Më vjen keq se si politikanë që kanë problemin tim nuk e ngrënë zërin njëherë për autizmin”, thotë Kujtimi.

Babai i Jamarbërit në shembullin e të birit u jep kurajo prindërve që përballen me fëmijë me probleme të spektrit autik .
“Autizmi nuk është tabu …..Jamarbëri nuk avancon, por vrapon”, thotë ai.

1 në 68 fëmijë lind me probleme të spektrit autik. Duke iu bashkuar nismës së bashkisë, këta dy prindër kanë dhuruar dhjetë pemë për të rritur ndërgjegjësimin për fëmijët me pobleme të spektrit autik. /TCH

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Lifestyle

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Fjalët që u themi të dashurve tanë gjatë një argumenti të nxehtë ose ne një moment kur ndjehemi të lodhur mund të jenë të rrezikshme, aq sa mund ta bëjnë...

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Politikë

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Nga Naim Hasani Le te mësojnë sot me shume se kurrë drejtuesit e qeverise shqiptare dhe Kryerilindesi Edi Rama se as azili nuk i shpëton ata që abuzojnë dhe nënvlerësojnë, shajnë...

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Bota Shqiptare

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Vazhdon misteri i vendodhjes së ish-kryeministrit të Maqedonisë Nikola Gruevski. Ndërkohë që autoritetet shqiptare konfirmuan se ai ka dalë nga territori shqiptar mesditën e datës 11 nëntor, një ndër televizionet më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!