Ulet numri i vdekjeve nga aksidentet; Qarqet që vrasin më shumë

Hënë, 23 Prill 2018 17:25
Foto ilustruese Foto ilustruese

Në muajin Mars 2018 numërohen 123 aksidente rrugore, nga 152 që ishin në Mars 2017, duke u ulur me 19,1 %.

Aksidentet rrugore mujore, Mars 2014–Mars 2018 Në Mars 2018, numri i të aksidentuarve është 160 persona, nga 213 që ishte një vit më parë, duke u ulur 24,9 %. Numri i të aksidentuarve në tremujorin e parë 2018, është 483, duke ulur 8,9 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Në muajin Mars 2018, numri i vdekurve nga aksidentet rrugore është 14 persona, nga 16 që ishte një vit me parë për të njëjtën periudhë, duke u ulur 12,5 %. Në tremujorin e parë 2018, numri i të vdekurve nga aksidentet rrugore është 47, duke ulur 14,5 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në Mars 2018, aksidentet rrugore, në 76,4 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit.

Numri më i lartë i aksidenteve, në këtë periudhë, është kryer nga grup mosha 25 – 35 vjeç, duke zëne 33,3 % duke u ulur me 6,8 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në tremujorin e parë 2018, aksidentet rrugore, në 21,6 % të rasteve, kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së këmbësorit.

Gjatë kësaj periudhe, numri i aksidenteve sipas sjelljes së këmbësorit është rritur 12,7 %, krahasuar me të njëjtën periudhe të një viti më parë./ monitor 

Modifikuar më Hënë, 23 Prill 2018 18:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO e masakrës në Lushnje/ Si u ekzekutuan me breshëri dy të rinjtë në 2017

Aktualitet

VIDEO e masakrës në Lushnje/ Si u ekzekutuan me breshëri dy të rinjtë në 2017

Ngjarja ndodhi në 11 tetor të vitit të kaluar, ndërsa autorët janë Laert Haxhia dhe Orges Bilbili. Në videon e siguruar nga gazetari i Report Tv, Artan Hoxha duket momenti...

Durrës, arrestohet mjeku dhe shoferi, bënin kontrabandë me ambulacën

Aktualitet

Durrës, arrestohet mjeku dhe shoferi, bënin kontrabandë me ambulacën

Një mjek dhe një shofer janë arrestuar nga policia e Durrësit pasi akuzohen për kontrabandë mallrash. Policia thotë se pas një hetimui 2 mujor u finalizua operacioni "Cigarettes", duke vënë në...

"Opozita do të dalë shumë shpejt në rrugë"

Politikë

"Opozita do të dalë shumë shpejt në rrugë"

Për herë të parë, një lider i partive të opozitës ka treguar se çfarë diskutohet në mbledhjet me dyer të mbyllura. Duke folur në studion e SYRI.net, Kryemadhi ka treguar se...