10 vjeçari shqiptar kryefamiljar e pronarë tokash

Tuesday, 03 Prill 2018 18:29

Elion Semanaj, kreu i Zyrës Qendrore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme ka bërë me dije se pas disa kontrolleve në disa zyra vendore, janë evidentuar raste ku përfshihen përfitime, si rasti I një 10 vjeçari që ka përfituar një tokë bujqësore.

Por ai ka përfituar edhe AMTP të vetën personale si kryefamiljar kur është vetëm 10 vjeç, e cila bie në kundërshtim me ligjin.

Sipas Semanajt, raste abuzive janë evidentuar si në regjistrimet e vendimeve të gjykatave edhe në regjistrimin e akteve administrative të lëshuara nga Institucionet që krijojnë tituj pronësie, duke shpërdoruar autoritetin dhe kompetencat e ngarkuara me ligj, ndërsa jep edhe rastet konkrete.

“Njësia Vendore ka plotësuar dhe konfirmuar AMTP për një person i cili ka qenë minoren në momentin e përfitimit të tokës bujqësore në bazë të ligjit 7501. I gjithë dokumentacioni është përcjellë si i rregullt nga Njësia Vendore drejt Zyrës Vendore të Regjistrimit, gjë që bie në kundërshtim me të gjitha aktet ligjore dhe nënligjore në fuqi. Kështu ky minoren ka përfituar tokë bujqësore në familjen e babait të tij, por ka përfituar edhe AMTP të vetën personale si kryefamiljar kur në fakt ishte vetëm 10 vjec, në kundërshtim të hapur me ligjin”, shprehet Semanaj.

Abuzimet me aktet e marrjes së tokës, sipas Semanajt, shihen tek rastet e korrigjimit kadastral të pasurisë: nga zona me ranishte e kënetë kthehen në tokë bujqësore, veprim ky që është në kundërshtim me ligjin.

Të gjitha këto veprime, sipas tij, janë bërë nga Njësia Vendore në bashkëpunim me Zyrën e Regjistrimit. Ai është shprehur se gjetjet e rasteve në fjalë do t’i referohen Task Forcës së ngritur nga kryeministria, dhe më pas do t’i përcillen organeve ligj-zbatuese.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...