Vettingu/ Në listë edhe Adriatik Llalla

Tuesday, 03 Prill 2018 19:29

Ka nisur sërish çështja e vettingut për ish kryeprokurorin Llalla.

Komisioneri Publik i ka dërguar KPA-së çështjen ku kërkon që Adriatik Llalla t’i nënshtrohet vettingut, proçes që ishte ndërprerë pas dorëheqejes së ish kryeprokurorit nga e drejta për t’u emëruar gjyqtar apeli.

Dorëheqja çon automatikisht në shpëtim nga vettingu, por dosjet e të dorhequrve arkivohen dhe nëse kërkohen nga prokurori ato i nënshtohen edhe kontrollit penal.

Dorëheqja e Llallës nga drejtësia ngjalli debate të shumta, madje edhe ambasadori amerikan Donald Lu, në një njoftim në Tëitter u shpreh se askush nuk mund t’i shpëtonte drejtësisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Aktualitet

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Prokuroria e Krimeve të Rënda bën të ditur se është caktuar grupi i prokurorëve që do të përfaqësojnë në gjykim çështjen “Shullazi”, por emrat nuk bëhen të ditur deri në...

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Aktualitet

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Dy persona janë arrestuar në Tiranë për armëmbajtje pa leje dhe posedim të lëndëve narkotike. Në rrugën “Asim Vokshi” u arrestua Arsen Caka 30 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik...

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, nuk deshi të komentojë lidhur me çështjen e dorëheqjes së prokurorit Elez Blakaj apo protestat kundër Kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Sipas...