SEANCA LIVE/ Fati i 23 protestuesve të arrestuar, ja vendimet e Gjykatë

E mërkurë, 04 Prill 2018 14:39
Foto ilustruese Foto ilustruese

Gjykata e Tiranës pritet që nga momenti në moment të japë vendimin për 23 protestuesit e arrestuar pas ngjarjeve të dhunshme në Kukës. Trupi gjykues u tërhoq për të vendosur edhe ‘fatin’ e të arrestuarve, ku për 11 prej tyre prokuroria ka kërkuar ‘arrest me burg’ dhe pak minuta më vonë rinisi seancën. Ndryshe nga seanca, masa e sigurisë për secilin prej 23 të arrestuarve do të jepet në prani të kamerave.

VENDIMI I GJYKATES
Ahmet Tobli, ndalimi i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Lulëzim Popa, ndalim i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Sajmir Trota, ndalim i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Lefter Rexhmati, ndalim i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm
Adem Duraku, ndalimi i ligjshëm, masa “detyrim paraqitje”, urdhërohet lirim i menjëhershëm

vijon….

EMRAT E 23 TE ARRESTUARVE
– Rasim Koloshi, 23 vjeç, banues në Kukës.

– Rasim Onuzi, 38 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.

– Florin Onuzi, 35 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.

– Shaban Selmani, 60 vjeç, banues në Kukës.

– Zenel Matmuja, 48 vjeç, banues në Kukës.

– Adem Duraku, 59 vjeç, banues në fshatin Morinë, Kukës.

– Xhevahir Gashi, 33 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.

– Armand Ademaj, 28 vjeç, banues në Kukës.

– Edmond Matmuja, 21 vjeç, banues në fshatin Pobreg, Kukës.

– Elton Cengu, 39 vjeç, banues në Kukës.

– Lefter Rexhmati, 38 vjeç, banues në fshatin Bushat, Kukës.

– Shpetim Toda, 44 vjeç, banues në Kolsh, Kukës.

– Xhevahir Hereni, 51 vjeç, banues në Kukës.

– Shemsi Trota, 54 vjeç, banues në Shtiqen, Kukës.

– Vasil Laçi, 31 vjeç, banues në Kukës.

– Lulëzim Uka, 33 vjeç, banues në Kukës.

– Ervis Oruçi, 25 vjeç, banues në Kukës.

– Ardit Alidini, 21 vjeç, banues në Kukës.

– Fatos Harulla, 33 vjeç, banues në Kukës.

– Sajmir Trota, 33 vjeç, banues në Kukës.

– Lulzim Popa, 60 vjeç, banues në Kukës.

– Shkelqim Vata, 42 vjeç, banues në Surroj, Kukës.

– Abdi Haziraj, 49 vjeç, banues në Kukës.

EMRAT E PERSONAVE QE ESHTE KERKUAR ‘ARREST ME BURG’
-Xhevahir Hereni, 51 vjeç, banues në Kukës.
-Elton Cengu, 39 vjeç, banues në Kukës
-Florin Onuzi, 35 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.
-Shkelqim Vata, 42 vjeç, banues në Surroj, Kukës.
-Xhevahir Gashi, 33 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.
-Ervis Oruçi, 25 vjeç, banues në Kukës.
-Rasim Onuzi, 38 vjeç, banues në fshatin Nangë, Kukës.
-Vasil Laçi, 31 vjeç, banues në Kukës.
Abdi Haziraj, 49 vjeç, banues në Kukës
-Edmond Matmuja, 21 vjeç, banues në fshatin Pobreg, Kukës.
Shpetim Toda, 44 vjeç, banues në Kolsh, Kukës

Ora: 11:35- Rinis seanca gjyqësore për 23 protestuesit e arrestuar pas ngjarjeve të dhunshme në Kukës. Por pas incidenteve që ndodhën, gjykata vendosi që në sallë të jenë deputetët e opozitës. Konretisht nga PD, janë deputetët; Edmond Spaho, Gent Strazimiri, Flamur Noka, Albana Vokshi, Jorida Tabaku, Dhurata Cupi, Aldo Bumci, Orjola Pampuri, Rudina Hajdari, ndërsa nga ata të LSI janë Nora Malaj, Shezai Rrokaj, Klajda Gjosha, Florida Kërpacci, Silva Caka, dhe Klejdi Mehmetaj.

Ora 09:30 – Pas tensioneve në Gjykatën e Tiranës, kjo e fundit ka ndërprerë seancën ku do të caktohej edhe masa e sigurisë për 23 të arrestuarit pas protestës së dhunshme në Kukës për tarifën e Rrugës së Kombit.

Shkak i shtyrjes është bërë kërkesa e avokatëve, të cilët kërkojnë që të largohet policia nga salla. Po ashtu jashtë u nxorën edhe gazetarët. Pas një konsultimi, Gjykata vendosi që seanca të zhvillohet me dyer të mbyllura dhe brenda të futen vetëm deputetët e opozitës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!