Brukseli zhvlerëson Shqipërinë, ul projeksionet për rritjen ekonomike

E Enjte, 03 May 2018 18:35

Komisioni Europian ka ulur ndjeshëm projeksionet për rritjen ekonomike të Shqipërisë gjatë këtij viti dhe atij të ardhshëm. Tashmë, projektohet një rritje ekonomike në 3.6% këtë vit, nga 3.8% që vlerësohej në raportin e Janarit, dhe në 3.9% vitin e ardhshëm, nga 4.2% që projektohej në raportin e kaluar.

Pra, kemi të bëjmë me një ulje të projeksioneve me 0.2 dhe 0.3 pikë përqindje respektivisht. Pavarësisht shkurtimit të ndjeshëm të projeksioneve, i dyti me radhë, Komisioni Europian vlerëson me tone pozitive ekonominë shqiptare, duke saktësuar se rënia ekonomike gjatë këtij viti është rrjedhojë e uljes së ritmit të investimeve.

Konsumi privat nga ana tjetër evidentohet si lokomotiva e rritjes ekonomike. Tregtia e jashtme projektohet që të japë një kontribut negativ në rritjen ekonomike të vendit.

“Rritja e fuqishme ekonomike pritet të vazhdojë. Konsumi privat do të mbetet motori i rritjes, duke marrë shtysë nga rritja e punësimit, pagat më të larta dhe besimi konsumator mbi mesataren. Politikat lehtësuese monetare do të nxisin shpenzimet familjare dhe investimet e biznesit”, thotë Komisioni Europian në raportin e fundit për projeksionet ekonomike të pranverës në Bashkimin Europian dhe vendet kandidate.

Sa i përket rreziqeve ndaj rritjes ekonomike, Brukseli evidenton vonesat në implementimin e reformave strukturore. Faktorët që mund të nxisin një rritje më të madhe ndërkohë lidhen ngushtë me perspektivën për anëtarësim të vendit. Kjo gjë mund t`i japë një shtysë ekonomisë, thotë Brukseli zyrtar./Scan

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 18:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!