Eksportuesit letër të dytë BSH-së, qeverisë e Kuvendit: Zhvlerësimi i euros i qëllimshëm...

Premte, 04 May 2018 08:09


Eksportuesit i janë drejtuar me një letër të dytë Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, kryeministrit Edi Rama, ministrit të Financave, Arben Ahmetaj, ministres së Sipërmjes, Sonila Qato dhe kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci lidhur me shqetësimin që ka shkaktuar për këtë shtyllë të rëndësishme të ekonomisë zhvlerësimi me rreth 5% i euros në harkun kohor të tre muajve, nga ndërhyrja e Bankës së Shqipërisë për deuroizimin e ekonomisë.

Kryetari i Qendrës së Eksporteve, njëherazi Drejtori Ekzekutiv i Shoqatës së Industrialistëve Ushqimorë, Alban Zusi kërkon që të bëhet transparente platforma e deuroizimit.

“Kërkuam të na vihet në dispozicion ose të bëhet publike strategjia e deurozimit në të cilën, logjikisht, duhet të jenë parashikuar skenaret se si do ndikojë ky proçes në ekonomi”,- theksohet në letër.

Më tej, Zusi argumenton bazuar në të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave se nga rënia e euros nuk humbasin vetëm eksportuesit, por e gjithë ekonomia, pasi eksportet përbëjnë 20% të Prodhimit të Përgjithshmë Kombëtar të vendit.

Eksportuesit kanë një përgjigje në letrën e tyre edhe për tezën se nga zhvlerësimi i euros përfitojnë importuesit dhe rrjehdimisht, qytetarët me cmime më të ulëta të mallrave e produkteve.

“Nëse vërtetë mendohet se ‘duke ulur koston e importeve me pasojë uljen e eksporteve’ është një zhvillim pozitiv ekonomik dhe tregues i një ekonomie të forte, atëherë i bie që: le ta zhvlerësojmë edhe ca më shumë euron që ta zhvillojmë edhe ca më shumë ekonominë duke e kthyer në një ekonomi të pastër importuese të ngjashme me atë të vitit 1992 nën efektet e ‘terapisë shock’!!.

Vetëm sa më sipër mjafton për të kuptuar absurdin se ky ‘zhvillim bankar’ është regres e vetëvrasje për ekonominë”,- theksohet në letrën zyrtare.

Pas një analize të detajuar që i bëhet ndikimit në ekonomi të zhvlerësimit të monedhës europiane, eksportuesit theksojnë se pavarësisht se gjatë 3 muajve të fundit i kanë bërë vazhdimisht publike këto shqetësime, ende nuk ka asnjë material publik lidhur me analizën e impakteve nga Banka e Shqipërisë, që ka ndërmarrë këtë ndërhyrje në treg, ndonëse i është kërkuar edhe me shkresë zyrtare nga ana jonë.

“Mungesa e transparencës dhe injorimi i mëtejshëm i këtyre makro impakteve ekonomike,tashmë të qarta në treg, lë shteg për dyshime e supozime për makro skema financiare me përfitime nga dikush në tregjet monetare ndërkombëtare”,- mbyllet letra e Qendrës Kombëtare të Eksporteve dhe Industrisë dhe Shoqatës së Industrialistëve Ushqimorë./Ekonomix.al/

Modifikuar më Premte, 04 May 2018 10:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Aktualitet

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Ditën e sotme ka rënë bora e parë në Dardhë të Korçës. Temperaturat kanë nisur të ulen ndjeshëm dhe kjo ndjehet kryesisht në orët e para të mëngjesit dhe ato të...

Arratisja e Gruevskit, befason Zaev: Ai mund të jetë…

Bota Shqiptare

Arratisja e Gruevskit, befason Zaev: Ai mund të jetë…

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në një konferencë për shtyp tha se autoritet duhet të hetojnë nëse Gruevski e ka lëshuar vendin vullnetarisht apo është rrëmbyer. Zaev: “Ne do të bëjmë gjithçka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!