Gjekë Çelaj, shefi i policisë së masakrës së 2 prillit 1991 në Shkodër

E mërkurë, 21 Mars 2018 20:17

Gjekë Çelaj ishte një emër i harruar prej vitesh. Ai është njëri nga të dënuarit për masakrën e 2 prillit 1991 në Shkodër ku u vranë fillimisht 4 protestues e u plagosën shumë të tjerë. Në Shkodër Gjekë Çelaj ishte shef i policisë. Ai kishte eprorë emra të tjerë të harruar si Çapajev Taçi dhe Dilaver Papare. Çelaj u arratis nga burgu pas ngjarjeve të marsit 1997 dhe u strehua në Kanada. Nuk dihet nëse është kthyer në Shqipëri me parashkrim vepre apo ka rishikuar procesin, por duket e çuditshme që emri i tij i erdhi në kujtesë publikut shqiptar për një çështje tjetër.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...