Zotërimi i celularëve, ja ku renditet Shqipëria në Sondazhin e Gallupit në Europë

Premte, 11 May 2018 10:22

Telefonat celularë dhe interneti kanë krijuar mundësi të reja për ofrimin e shërbimeve financiare. Kjo pasi teknologjia smartphone ofron një mjet të përshtatshëm për njerëzit që të bëjnë transaksione nga llogaria e institucioneve të tyre financiare. Por aftësia e njerëzve për të përdorur shërbime dixhitale financiare si këto, varet nga qasja e tyre në teknologjinë e nevojshme. Sa njerëz në mbarë botën posedojnë një telefon celular dhe kanë qasje në internet?
Sipas të dhënave të 2017 Gallup World Poll, 93 për qind e të rriturve në ekonomitë me të ardhura të larta kanë telefonin e tyre celular. Ndërsa 79 për qind zotërojnë telefona celularë në ekonomitë në zhvillim. Në Shqipëri si dhe në të gjithë rajonin e Ballkanit, shifrat tregojnë se 70-79 % e të rriturve zotërojnë një telefon celular, me qasje në internet. Raporti tregon gjithashtu se, ka hendek gjinor në këtë zotërim, sidomos në ekonomitë në zhvillim, në të cilat kryesojnë burrat në përqindje më të lartë të zotërimit të telefonisë celulare apo qasjes në internet.
Një ndër gjetjet e raportit tregon se gratë kanë më pak gjasa nga meshkujt që të kenë një telefon celular. Në zhvillimin e ekonomisë, 84 për qind e meshkujve dhe 74 për qind e grave kanë një telefon celular, duke pasqyruar kështu një boshllëk gjinor prej 10 për qind. Hendeku është më i madh në disa ekonomi. Në Pakistan, për shembull, burrat kanë dy herë më shumë gjasa sa gratë të kenë një telefon celular. Megjithatë, disa ekonomi në zhvillim nuk kanë ndonjë hendek gjinor të dukshëm, duke përfshirë Brazilin, Kinën. Kolumbi, Indonezi dhe Turqinë.
Jo çuditërisht, ekziston edhe një hendek në pronësinë e telefonit celular midis të rriturve më të pasur dhe më të varfër.
Raporti sugjeron se duke pasur akses në internet edhe nga një telefon celular, sjell një gamë më të gjerë të shërbimeve financiare brenda mundësive. Në ekonomitë me të ardhura të larta, 82 për qind e të rriturve kanë si një telefon celular dhe qasje në internet, duke treguar një mundësi që ata të kenë qasje në telefonin celular të aplikacioneve ose pagesave në internet. Në ekonomitë në zhvillim vetëm 40 për qind e të rriturve – ose rreth gjysma e pronarëve të telefonisë mobile – kanë qasje në të dyja teknologjitë.

Modifikuar më Premte, 11 May 2018 11:05

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!