Greqia na josh me patentat, po çështja "Çame"?

Premte, 11 May 2018 18:14

Patentat shqiptare do të njihen edhe në Greqi. Ky vendim është një lajm i mirë për shqiptarët, por çmimi me të cilin fitohet është më shumë se i shtrenjtë. Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati pranoi të favorizohet nga homologu i tij Kotzias për çështjen e patentave dhe favori që Shqipëria i bën Greqisë është heqja e pretendimeve për çështjen “çame”.

Takimet po bëhen jashtë vëmendjes së mediave duke shmangur edhe transparencën që kërkon vendimi i rendësishëm, ai i marrëveshjeve të përbashkëta midis dy vendeve që nga ndarja e detit e deri te ligji i luftës.

Diskutimet po vijojnë dhe 55 news.al mëson se pala shqiptare ia ka bërë më të lehtë diskutime palës greke, pasi kësaj të fundit nuk i duhet më të kundërshtojë për çështjen e çame. Bushati nuk e ka përfshirë këtë çështje në kushtet e saj. Pala shqiptare është kështu e pafuqishme ndaj asaj greke, duke iu nënshtruar diktatit helen.  Pak kohë më parë Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias i thirrur në interpelance nga shefi i Çështjeve të Jashtme të Demokracisë së Re, Jorgos Kumutsakos, në lidhje me përmbajtjen e bisedimeve të fundit me homologun shqiptar Bushati, ka deklaruar në parlament se në këto bisedime nuk është përfshirë aspak çështja çame.

Bisedimet janë fokusuar në çështjet bilaterale, në të cilat ka pasur mosmarrëveshje apo çështje të pazgjidhura në 70 vitet e fundit dhe ka vlerësuar se ka pasur progres substancial drejt gjetjes së zgjidhjeve të qëndrueshme për to. Por një ndër cështjet e pazgjidhura është ajo çame./ Redaksionale 55news.al

Modifikuar më Premte, 11 May 2018 18:19

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Politikë

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Nga Naim Hasani Le te mësojnë sot me shume se kurrë drejtuesit e qeverise shqiptare dhe Kryerilindesi Edi Rama se as azili nuk i shpëton ata që abuzojnë dhe nënvlerësojnë, shajnë...

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Bota Shqiptare

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Vazhdon misteri i vendodhjes së ish-kryeministrit të Maqedonisë Nikola Gruevski. Ndërkohë që autoritetet shqiptare konfirmuan se ai ka dalë nga territori shqiptar mesditën e datës 11 nëntor, një ndër televizionet më...

I hodhën granatë në lokal, zbulohen pamjet dhe e kaluara e errët e pronarit shqiptar

Aktualitet

I hodhën granatë në lokal, zbulohen pamjet dhe e kaluara e errët e pronarit shqiptar

Në orët e para të mëngjesit të kësaj të premteje, një lokal në lagjen “Partizani” në Elbasan u sulmua me një granatë. Në momentin kur granata është hedhur nga persona ende...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!