Voltana Ademi pret çiftet shkodrane me mbi 50 vite martesë

E mërkurë, 16 May 2018 16:44

Sikurse e njoftuam edhe dje, Bashkia e Shkodrës ka nisur festimet në Javën Ndërkmobëtare të familjes. 15 Maji është Dita Ndërkmobëtare e Familjes dhe nga dje për një javë, do të vijojnë aktivitetet. Pasditen e të martës, kryebashkiakja e Shkodrës, znj. Voltana Ademi, ka pritur çifte bashkëshortësh, të cilat kishin mbi 50 vite martesë. Në një përshendetje të shkurtër, zj. Ademi i ka konsideruar këto çifte simbol të familjes së shëndetshme në Shkodër, por edhe shembull për çiftet e reja për të ruajtur e transmetuar vlerat e familjes tek brezat e rinj.

“Jemi në Javën Ndërkombëtare të Familjes. Eshtë një javë ku, si në të gjithë botën, promovohet familja si një vlerë e shoqërisë, tha znj. Ademi. Është viti i dytë që Bashkia Shkodër organizon aktivitete të kësaj natyre, duke sensbilizuar për nevojën e forcimit të pandërprerë rë familjes si qelizë e shoqërisë sonë. Ne përpiqemi të marrim ato vlerat më të mira të famlijes së Shkodrës, që vazhdojë të jetë të tilla me dashurinë dhe vështirësitë që brezi juaj i ka pasur jo fort të vogla, por shumë të rënda. Vazhojnë të qëndorjnë të tilla pavarësisht kohëve globale, modernizmit të shoqërisë globale. Ne jemi shkodranë  dhe promovojmë famlijen si një vlerë tradicionale, konservatore, me kupimin e mirë të fjalës, si një vlerë që është e rëndësishme dhe duhet të promovohet si e tillë, jo vetëm për brezin tuaj dhe ky është rasti për me ju nderu dhe falenderu, por me e promovu edhe si një vlerë për rininë, për të ndërtuar një shoqëri më të mirë e për të pasur një shoqëri më të mirë.

Ne shkojmë te familjet e varfëra dhe fakti që ata janë bashkë dhe e përballojnë bashkë jetën, është një model i mirë për t’u ndjekur e me i ndihmu.”

Më pas kryebashkiakja shprëndau certifikata mirënojhje për këto ccifte si dhe u kalua në nëj bashkëbisedim të lirë mes të pranishmve.

Aktivitetet vijojnë edhe sot e gjithë javës.M.F/55news/

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shpifi për taksat, Shkëlzen Berisha kërkon dënimin e Ballës

Aktualitet

Shpifi për taksat, Shkëlzen Berisha kërkon dënimin e Ballës

Sot është zhvilluar seanca e radhë në Gjykatën e Tiranës në lidhje me padinë e Shkëlzen Berishës ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla. Djali i Ish-kryeministrit Sali Berisha...

Zbulohet foto e viktimës që qëllua me 8 plumba në Shkodër

Aktualitet

Zbulohet foto e viktimës që qëllua me 8 plumba në Shkodër

Është zbuluar fytyra e personit që u ekzekutua me plumb në kokë paraditen e kësaj të mërkure në markatën e “rusit” në Shkodër. Fotoja e mëposhtme publikuar nga Top channel është...

Digjen 12 hektarë sipërfaqe pyjore në Bulqizë, nuk ka ndërhyrje të zjarrfikësve

Aktualitet

Digjen 12 hektarë sipërfaqe pyjore në Bulqizë, nuk ka ndërhyrje të zjarrfikësve

Një zjarr i madh i aktivizuar që prej ditës së djeshme ka djegur rreth 12 hektarë sipërfaqe pyjore në fshatin Zerqan të Bulqizës. Zjarri vijon të djegë sipërfaqe pyjore, ndërsa nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!