Shqiptari në Nju Jork, gjen zarfin me dollarë, ia dorëzon zyrtarëve të Citybank  

E Enjte, 17 May 2018 18:59

Tjetër gjesti human i shqiptareve, që jetojnë në kurbet dhe janë shembull i mënyrës së veprimit të tyre..

 

Nga Beqir SINA - New York

 

Gjestet humane të shqiptareve që jeton në mërgim , po bëjnë bujë në mediat e vendeve ku ata jetojnë e punojnë. Vetëm në Nju Jork, kemi disa raste kur shqiptarët tërheqin vëmendjen e opinionit me gjestet e tyre tepër humane dhe të ndershme.

Mësohet se një njujorkez, emri i të cilit nuk bëhet i ditur , kishte tërhequr një shumë dollarësh nga kursimet në një bankë, në qytetin e New Yorkut, Citybank.

Në një moment të pa përcaktuar, personi që ndërsa dilte nga banka ka humbur një zarf që e kishte ndarë me para kesh.

Për fat të mirë personi që e ka gjetur zarfin me para ka qenë një shqiptar Murat Rexha nga Dibra e Madhe me banim në New York, i cili  e gjeti zarfin dhe e bëri misionin e shqiptarit,  ta kthente atë me ndershmëri, thonë zyrtarët e vendit të punës ku punon Murat Rexha.

Ky gjest u vlerësuar si shumë human, është bërë lajm nga kompania prestigjioze “Harvard Protect” dhe zyrtarët e Citybank në New York.

Zyrtarët, e kompanisë, ku punon shqiptari Harvard Protect , me këtë rast thanë se dëshirojnë të sjellin në vëmendjen opinionit njujorkez, një rast që meriton mirënjohje nga kompania “Harvard Protect” në lidhje me Zyrtarin e Sigurisë, zotin Murat Rexha, i cili punon në ndërtesën 250 Broadway në qytetin e New Yorkut.

Ata thonë se gjatë kryerjes së një kontrolli të sigurisë rreth perimetrit të zonës 250 Broadway New York City - Rexha, gjejnë në trotuar përpara Citybank një zarf të pa hapur me dollar. Zarfi përmbante sipas tyre 680 dollarë kesh të cilat me sa duket dikush që hynte ose dilte, mbasi tërhoqi shumën e parave, humbi zarfin pa e kuptuar. Ndërsa, z. Rexha,  që gjeti këtë zarf me të njoftuar autoritet bankare të Citybank, e ktheu zarfin tek menaxheri i bankës pa asnjë hezitim. Mirëpo kompania ku punon Rexha, një emigrant nga Dibra e Madhe, vendosur vitet e fundit në Nju Jork, thotë me mburrje se veprimi i punonjësit të saj Murat Rexha, ilustrojnë korrektësinë, sigurinë dhe ndershmërinë e kompanisë prestigjioze “Harvardin Protect”, dhe vlerat thelbësore të saj që janë edhe burim suksesit në qytetin e New Yorkut.

“Për shkak të veprimeve të tij, ndershmërisë dhe kthimit të shpejtë të zarfit, paratë u kthyen në pronarin e ligjshëm katër ditë më vonë”, thotë kompania deri sa i ndau zotit Rexha një certifikatë mirënjohje.

  1. Z. Rexha mori certifikatën e mirënjohjes duke i njohur atij veprimin human dhe ndershmërinë në mënyrën e dorëzimit të zarfit me para, duke marrë edhe një faleminderim publik për këtë veprim në këtë fushë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Valon Berisha debuton me gol te Lazio

Sport

Valon Berisha debuton me gol te Lazio

Mesfushori shqiptar, Valon Berisha, ishte një ndër afrimet e Igli Tares te Lazio në këtë afat kalimtar. 25-vjeçari, i cili mbron ngjyrat e Kosovës, u bind nga drejtori shqiptar për të...

Metoda e re, si një femër fiton mbi një mijë dollarë në ditë nga krevati

Lifestyle

Metoda e re, si një femër fiton mbi një mijë dollarë në ditë nga krevati

Një britanike thotë se mund të bëjë deri në 1300 dollarë në ditë duke u zhveshur drejtpërdrejt në Web-kamerën e saj. Amber Kelly, 30 vjeç, punon si një “elite camgirl”, duke...

Pezullohen rreth 150 patentë shoferë, shumica e shtetasve të Kosovës

Aktualitet

Pezullohen rreth 150 patentë shoferë, shumica e shtetasve të Kosovës

Radarët e policisë rrugore po “bëjnë namin” në Shqipëri, ku viktimë e tyre kanë rënë edhe shumë shtetas të huaj. Sipas statistikave të Policisë Rrugore në Shqipëri, deri më tani gjatë...