Ambasadori Donald Lu: “Burgu i Spaçit, dëshmi e sakrificave të njerëzve që luftuan për liri dhe kundër tiranisë”

ambasadori 2

 

Ambasadori i SHBA-ve viziton burgun famëkeq të komunizmit: “Historia, pavarësisht dhimbjes së saj therëse, nuk mund të zhbëhet, por nëse përballohet me kurajo, nuk ka pse të përjetohet sërish”

 

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Dondald Lu ka zhvilluar gjatë ditës së djeshme një vizitë në burgun e Spaçit. I shoqëruar nga tre njohës të mirë të zonës dhe historisë, ambasadori Lu është njohur me historikun e zonës. ‘Jemi të tronditur nga ironia dhe brutaliteti njerëzor. Burgu i Spaçit është dëshmi e sakrificave të njerëzve për liri. Shumë njerëz humbën jetën në përpjekje për lirinë”, tha Lu. Ambasadori Amerikan u bëri apel të rinjve shqiptarë të vizitojnë burgun e Spaçit për t’u njohur me historitë e shqiptarëve të guximshëm. “Sot, së bashku me kolegët e mi, vizituam burgun e Spaçit, ku mbetëm të tronditur nga ironia e përplasjes së dëshmisë të brutalitetit njerëzor me bukurinë e peizazhit mahnitës malor të kësaj zone. Vizita në burgun e Spaçit është një dëshmi e gjallë e sakrificave të atyre njerëzve që luftuan për liri dhe kundër tiranisë, dhe që shpesh humbën jetën gjatë kësaj përpjekje. Ne patëm fatin të kishim tre njohës të mirë të zonës, të cilët na rrëfyen historitë e atyre që jetuan dhe humbën jetën këtu. Gjet Gjoni, guida jonë vendase, si dhe Nedi Pjetri dhe Jonathan Eaton nga Shoqata e Trashëgimisë Kulturore pa kufij. Dje, unë kisha nderin të takoja Fabian Katin, i cili ka qenë i dënuar politik në Spaç në mesin e viteve 80-të. Z. Kati ia ka përkushtuar jetën e tij qëllimit për të mos lënë në harresë tragjedinë e Spaçit. Ai së bashku me ish të burgosur të tjerë në Spaç, po punon për të ndërtuar një muze në ish burgun komunist, në mënyrë që edhe brezat e ardhshëm të njihen me këto histori të rëndësishme. Gjithashtu, ai ka bërë disa filma dokumentarë dhe ka shkruar libra mbi ata që u zhdukën dhe ata që i mbijetuan kësaj përvoje çnjerëzore. Stërgjyshja ime vdiq në një burg komunist në Kinë. Ajo u arrestua ndërsa ndihmonte familjet e tjera për t’u arratisur nga Kina gjatë revolucionit të Maos në 1947. Sot, unë përkujtoj stërgjyshen time, mijëra shqiptarë, dhe njerëz të panumërt kudo në botë, që luftuan për liritë që ne kemi sot. Në oborrin e Ambasadës sonë ndodhet një pemë manjole, e mbjellë nga punonjësit tanë. Nën këtë pemë, është një pllakate, ku është gdhendur një citim i Maya Angelou, i cili thotë, “Historia, pavarësisht dhimbjes së saj therëse, nuk mundte të zhbëhet, por nëse përballohet me kurajo, nuk ka pse të përjetohet sërish”, deklaroi Lu. Në përfundim, ambasadori amerikan u shpreh se “unë dua t’i nxis të gjithë të rinjtë shqiptarë që të vizitojnë Spaçin dhe të njihen me historitë e atyre shqiptarëve të guximshëm që i mbijetuan apo humbën jetën në këtë vend. Shumë shpejt, do të jetë përgjegjësia juaj që këto histori t’ia ritregoni fëmijëve tuaj”.

 

 

 

 

1 Koment

  1. Guri

    28/10/2015 at 10:29

    Bravo Amerikes dhe Ambasadorit LU kane luftuar komunizmin ne Shqiperi https://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>