Robert Budina: Qeveria nuk duhet ta shëmbë godinën e teatrit, duhet më shumë respekt për artin

Tuesday, 10 Prill 2018 15:50

Afera e Ramës me Teatrin Kombëtar vijon të jetë një ccështje që e shqetëson më së shumti opinionin publik dhe në veccanti artistët.  I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në Neës24, regjisori Robert Budina ka folur për projektin e Teatrit Kombëtar të prezantuar ditën e djeshme nga artistët. Budina insistoi që godina e aktuale e teatrit nuk duhet të shembet.

“Projekti i prezantuar nga ne është një projekt dinjitoz nga ana e jashtme. Qeveria tha se nuk ka projekt, por pas presionit doli se kishte një projekt. Rama prezantoi vetë projektin dhe nuk la asnjë të fliste. Duhet të bëhet konkurs i hapur për Teatrin e Ri. Meqë nuk u dha asnjë sqarim nga qeveria, artistët ftuan një arkitekt dhe paraqiti në mënyrë te detajuar si do jetë Teatri i ri. Thelbi është që të mos shembet ai teatër, por të ruhen vlerat që mbart. Po të duan të ndërtojnë teatër të ri në vend tjetër le ta ndërtojnë, por ajo godinë duhet të ruhet”- tha Budina.

Regjisori tha se artistët nuk kanë pasur takime me ministrinë e Kulturës dhe sipas tij nuk ka transparencë nga qeveria dhe ministria për çështjen e teatrit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shtrenjtohen sërish apartamentet në Tiranë, rritja varion nga 20-30%

Aktualitet

Shtrenjtohen sërish apartamentet në Tiranë, rritja varion nga 20-30%

Çmimet e apartamenteve në Tiranë po shtrenjtohen sërish me 15 deri në 30%, sipas një vëzhgimi të fundit që bëri Monitor në tregun e pasurive të paluajtshme në kryeqytet. Në Komunën...

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Globi

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Vitet e fundit udhëtimet nga ajri janë preferuar gjithnjë e më shumë duke pësuar një rritje të konsiderueshme në mbarë botën. Më shumë se katër miliardë njerëz udhëtuan nga ajri...

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Globi

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Greqia mban vendin e katërt në BE në lidhje me tatimin më lartë të pronës, sipas një studimi të kryer nga Fondacioni për Hulumtime Ekonomike dhe Industriale, ose IOBE. Studimi gjithashtu...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!