Gjuha shqipe mbrohet edhe në Turqi, mijëra shqipëfolës japin provimin

Tuesday, 10 Prill 2018 16:02
Foto ilustruese Foto ilustruese

Turqia ka bërë të mundur mbrojten e gjuhës shqipe sipas vendimit të publikuar në Fletoren Zyrtare më 7 shkurt 2018.

Provimi i gjuhës shqipe është zhvilluar në Ankara, ku janë mbledhur mijëra shqipëfolës por edhe shtetas turq për të dhënë provimin. Ata kanë ardhur jo vetëm nga Ankaraja por edhe nga qytete qindra km larg.

“Unë quhem Avdullah Jahja, - tha njeri prej tyre. – Unë jeton në Stamboll. Erdha të jap provimin e gjuhës shqipe. Nënën e babën i kam shqiptarë, ata erdhën nga Maqedonia nga fshati Jabuçisht në 1962. Unë erdha për provimin e gjuhës shqipe.

Ky provim jepet për herë të parë në Ankara. Çfarë mendoni për këtë?

Avdullah: Unë mendoj se është shumë mirë për ne! 

Modifikuar më Tuesday, 10 Prill 2018 16:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!