Gjuha shqipe mbrohet edhe në Turqi, mijëra shqipëfolës japin provimin

Tuesday, 10 Prill 2018 16:02
Foto ilustruese Foto ilustruese

Turqia ka bërë të mundur mbrojten e gjuhës shqipe sipas vendimit të publikuar në Fletoren Zyrtare më 7 shkurt 2018.

Provimi i gjuhës shqipe është zhvilluar në Ankara, ku janë mbledhur mijëra shqipëfolës por edhe shtetas turq për të dhënë provimin. Ata kanë ardhur jo vetëm nga Ankaraja por edhe nga qytete qindra km larg.

“Unë quhem Avdullah Jahja, - tha njeri prej tyre. – Unë jeton në Stamboll. Erdha të jap provimin e gjuhës shqipe. Nënën e babën i kam shqiptarë, ata erdhën nga Maqedonia nga fshati Jabuçisht në 1962. Unë erdha për provimin e gjuhës shqipe.

Ky provim jepet për herë të parë në Ankara. Çfarë mendoni për këtë?

Avdullah: Unë mendoj se është shumë mirë për ne! 

Modifikuar më Tuesday, 10 Prill 2018 16:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndiheni vetëm, ja si mund ta kaloni

Lifestyle

Ndiheni vetëm, ja si mund ta kaloni

Ndonjëherë është mirë të jesh vetëm, pasi kthjellon mendimet. Nëse kaloni një kohë më të gjatë vetëm, atëherë do filloni të ndjeni  vetmi. Ja disa këshilla,si ta përballoni faktin që jeni...

Vdekja e 24 vjeçarit, vihen në pranga 3persona

Aktualitet

Vdekja e 24 vjeçarit, vihen në pranga 3persona

Një ngjarje e rëndë ndodhi dy ditë më parë. Një 24 vjeçar humbi jetën gjatë një aksidenti në punë. Por policia e Librazhdit përmes një informacioni zyrtar por të rezervuar...

VIDEO/ Do të habiteni, shikoni se si PSV u përpoq t’ia parandalojë golin Mesit

Sport

VIDEO/ Do të habiteni, shikoni se si PSV u përpoq t’ia parandalojë golin Mesit

Barcelona e mposhti PSV Eindhovenin në ndeshjen e tyre hapëse në Ligën e Kampionëve të martën në “Camp Nou”, me Lionel Messin që shkëlqeu me het-trikun e tij të tetë...