"Lungomare" edhe në Shkodër!

E Enjte, 12 Prill 2018 08:21

Liqeni i Shkodrës dhe Zona e Shirokës do të përfshihen një plan të ri infrastrukturor të ngjashëm me Lungomare në Vlore që do të zbatohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Projekti teknik për zhvillimin e zonës është tashmë gati dhe synon riorganizimin e të gjitha aktiviteteve përgjatë bregut të liqenit. Projekti teknik e ndan liqenin në dy zona, e para me karakter natyror dhe e dyta me karakter urban.

Zona me karakter urban është e vendosur në dy pika. Njëra ndodhet përballë ujërave të Shirokës dhe tjetra në afërsi të urës së Bunës.Zona me karakter natyror zë pjesën tjetër të bregut të liqenit dhe synon ruajtjen e zonave natyrore, restaurimin e zonave të dëmtuara dhe rinovimin e zonave të zëna nga restorantet dhe zonat e parkimit.

Plani i ri synon mbrojtjen e bregut të liqenit nga ndërtimet dhe parashikon të ndalojë ndërtimet e reja në zonë. Gjithashtu janë identifikuar rreth 13 lloje ndërtimesh në zonat të cilat janë planifikuar të shemben. Rivendosja e zonave natyrore është planifikuar përgjatë gjithë rrugës.Plani promovon lëvizjen e vendasve dhe vizitoreve me anë të ecjes, duke përdorur biçikleta ose transport publik, duke dekurajuar përdorimin e makinave nga vizitorët për të shmangur trafikun në zonë.Plani parashikon rinovim të fasadave të fshatit të Shirokës, nëpërmjet restaurimit të fasadave të përkeqësuara, duke unifikuar materialet dhe ngjyrat.

Gjithashtu do të eliminohen të gjitha instalimet e dukshme dhe sistemet e kondicionimit. Hapësira publike e fshatit Shiroke aktualisht është rrëmujë për shkak të ndërtesave me karakter të ndryshëm dhe shtesave që janë bërë në vite. Plani synon unifikimin e fshatit duke prishur disa nga këto shtesa.

Kabllot e varur në rrugë do të “varrosen” në trotuarin e ri dhe gjithashtu do të kontrollohen linjat e transmetimit të energjisë në përputhje planin e ri.Sheshi dhe plazhi i Shirokës do të funksionojë në një hapësire të lirë për këmbësore dhe do të jetë një zonë argëtuese.Muzeu i liqenit të Shkodrës dhe Qendra e Vizitorëve do të vendosen në molin ekzistues të betonit të bregut të Shirokës. Qendra e vizitoreve do të shërbeje si një pikë tërheqëse për turistët.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Lifestyle

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Fjalët që u themi të dashurve tanë gjatë një argumenti të nxehtë ose ne një moment kur ndjehemi të lodhur mund të jenë të rrezikshme, aq sa mund ta bëjnë...

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Politikë

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Nga Naim Hasani Le te mësojnë sot me shume se kurrë drejtuesit e qeverise shqiptare dhe Kryerilindesi Edi Rama se as azili nuk i shpëton ata që abuzojnë dhe nënvlerësojnë, shajnë...

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Bota Shqiptare

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Vazhdon misteri i vendodhjes së ish-kryeministrit të Maqedonisë Nikola Gruevski. Ndërkohë që autoritetet shqiptare konfirmuan se ai ka dalë nga territori shqiptar mesditën e datës 11 nëntor, një ndër televizionet më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!