“Gomari i Babatasit”, kritika fishtjane nuk fal askënd

E Enjte, 12 Prill 2018 19:53

Premiera e shfaqjes “Gomari i Babatasit” në Teatrin “Migjeni” të Shkodrës ka qenë një sukses i vertetë. Interpretimi i aktorëve ka rrëmbyer duartrokitje të zgjatura në përfundim të shfaqjes.

 Për minuta të tëra, e gjitha salla në këmbë ka vlerësuar me duartrokitje lojën e aktorëve, pjesëmarrjen e veçantë të “Bandës së Shkodrës” dhe natyrisht, regjinë e Altin Bashës.

Shfaqja do të vijojë në teatrin “Migjeni” dhe spektatorët do të përjetojnë emocione edhe më të bukura.

Përshkrim i shkurtër rreth librit

"Gomari i Babatasit" nga Gjergj Fishta, u botua në situatë që përkonte me beteja të ashpra politike rreth formës që do të merrte organizimi i ardhshëm shtetëror. Kritika fishtjane me ashpërsinë e saj, që nuk fal askënd, lëshoi mbi kokat e deputetëve, ministrave, gjithfarë zyrtarëve të kohës, talljen, fyerjen, sharjen, nëmën e mallkimin, ironinë, sarkazmën, satirën. Për këto dhe shumë arsye të tjera, vlerat e këtij libri janë të shumëfishuara edhe në ditët tona.

30624003 1448595951912934 8505059806233493504 n

30724847 1448595028579693 2513262716697706496 o

30724384 1448594695246393 3928102442389995520 o

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...