Netët Korçare të Poezisë , mblidhen 30 autorë nga rajoni

Hënë, 11 June 2018 16:45

“Netët Korçare të Poezisë” bashkuan 30 poetë nga Shqipëria dhe vendet e rajonit. Pas dy mbrëmjeve poetike, ku janë prezantuar krijimet e poetëve të njohur ballkanas, poeti dhe publicisti i njohur Luan Rama ka fituar çmimin “Kurora e Poezisë”. Poezia fituese “Nuk të kujtohet?” i kushtohet një prej personazheve më të njohura të politikës në vitet e pas luftës, Tuk Jakovës, por poeti e aktualizon atë duke sjellë në vëmendje një fenomen social.

“Në netët e ardhshme të ‘Poezisë Korçare’ të jetë një poezi më sociale. Të jetë një poezi që të prekë temat sociale”, u shpreh Jorida Tollkuci. Edicioni i radhës i “Netëve Korçare të poezisë” do të marrë emrin e poetit korçar Skënder Rusi. “‘Netët Korçare të Poezisë’ që kanë rrugëtuar në një periudhë 22-vjeçare në qytetin e Korçës duke afirmuar Kulturën, e kthen Korçën në qendrën e lirikës korçare. ‘Netët Korçare të Poezisë’ do të kenë një emër dhe ai është simboli i lirikës korçare, Skënder Rusi”, u shpreh Jorida Tollkuci. Krijimet janë recituar nga vetë poetët në në parkun e qytetit të Korçës duke sjellë një atmosferë të veçantë. Aktiviteti ka marrë një dimension më të gjerë edhe për poetët nga diaspora, të cilët e shohin si një vendtakim për krijuesit.

Modifikuar më Hënë, 11 June 2018 18:01

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Show-biz

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Këngëtarja Enca Haxhia shfaqet gjithnjë mjaft ekstravagante në postimet e saj në rrjete sociale. Këtë herë e shohim me një paruke të kuqe e veshur në mënyrë tejet provokuese. E veshur...

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Politikë

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Përfaqësuesit e PS-së mungojnë në emisionin ‘Opinion’, Mima: Do kisha preferuar t’i kisha përballë Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin ‘Opinion’ është propozimi i bërë nga Partia Demokratike sa i...

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Aktualitet

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Safet Bajri përplas qeverinë shqiptare me atë të Belgjikës. Sipas asaj që zbulojnë mediat belge, autoritetet shqiptare kanë shprehur pakënaqësi që Belgjikës i janë dashur 5 muaj për të dorëzuar...