Ilia Terpini mbërrin sot në Atdhe, homazhet për mjeshtrin e madh nesër te Muzeu Kombëtar

Tuesday, 17 July 2018 10:09

Katër ditë më parë u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare mjeshtri i madh i artit, kineasti i mirënjohur Ilia Terpini. Ai vuante nga një sëmundje e rëndë. Trupi i Tërpinit mbërrin sot në Tiranë, ndërsa homazhet në nder të tij do të mbahen nesër në orën 10:00 në Muzeun Kombëtar

Operatori i filmave Ilia Terpini e ka nisur punën pikërisht nga Kinostudio. Ai qenë drejtor fotografie i mbi 100 dokumentarëve e 26 filmave artistikë. Një ndër filmat e parë që ka realizuar me regjisorin Viktor Gjika ka qenë “I teti në bronz”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Politikë

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Nga Naim Hasani Le te mësojnë sot me shume se kurrë drejtuesit e qeverise shqiptare dhe Kryerilindesi Edi Rama se as azili nuk i shpëton ata që abuzojnë dhe nënvlerësojnë, shajnë...

I hodhën granatë në lokal, zbulohen pamjet dhe e kaluara e errët e pronarit shqiptar

Aktualitet

I hodhën granatë në lokal, zbulohen pamjet dhe e kaluara e errët e pronarit shqiptar

Në orët e para të mëngjesit të kësaj të premteje, një lokal në lagjen “Partizani” në Elbasan u sulmua me një granatë. Në momentin kur granata është hedhur nga persona ende...

Dalin emrat e 12 personave më të kërkuar në Gjirokastër (FOTO)

Aktualitet

Dalin emrat e 12 personave më të kërkuar në Gjirokastër (FOTO)

Edhe ditën e sotme, Policia e Shtetit ka publikuar emrat dhe fotot e personave më të kërkuar për qarkun e Gjirokastrës. “Ja 12 personat e kërkuar në qarkun e Gjirokastrës. Policia...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!