”Sokaku i të marrëve” gjallëron rrugicat e qytetit të gurtë këtë fundjavë

Saturday, 21 July 2018 18:23

Është koha e shfaqjeve në sheshe të hapura  por është dhe koha e premierave të mëdha.

Ansambli Popullor i Këngëve dhe Valleve sjell “Sokaku i të marrëve” në qytetin e kalldrëmtë, Gjirokastër.

Muzika me e bukur e jugut, trashëguar brez pas brezi do të nisë nga oborret e shtëpive gjirokastrite, për të kulmuar sonte në mbrëmje me premierën absolute në Odeonin Bashtea e Teqese.

Këngët, vallet dhe muzika e bukur iso polifonike do të ndezin rrugët e gurta të qyteti duke sjellë dhe njëherë për turistët vendas dhe të huaj traditat dhe vlerat e veçanta që kemi ne si popull.

Festa e madhe e “Sokakut të të marrëve” ju pret në qytetin jugor për të festuar dhe gëzuar nën ritmet e muzikës sonë popullore të shoqëruar me instrumenta dhe valltarë. /atsh

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!