FOTOT/ Tempulli helenistik 2100 vjeçar zbulohet në Turqi

E Enjte, 26 July 2018 15:48

Një tempull i epokës helenike që daton më shumë se 2.000 vjet është zbuluar në gërmimet arkeologjike në Turqinë Qendrore. Tempulli 2,100 vjeçar u gjet në Kinik Mound, një vend arkeologjik i vendosur në fshatin Yesilyurt të qarkut Altunhisar, krahina Nigde.

Një ekip arkeologësh turq dhe italian kanë punuar në vend që nga viti 2011.

Gërmimet vijnë si pjesë e një projekti të përbashkët 10-vjeçar midis Universitetit të Pavia, Institutit për Studimin e Botës së Lashtë dhe Universitetit të Nju Jorkut, të mbështetur dhe të marrë pjesë nga universitetet e Turqisë Nigde dhe Erzurum. Në vitin 2016, një tempull 2.500 vjeçar që daton në epokën e vonë persiane ishte zbuluar në të njëjtin vend.

Modifikuar më E Enjte, 26 July 2018 15:50

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet varri antik në Egjipt

Globi

Zbulohet varri antik në Egjipt

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar një varr antik më shumë se 4,400-vjeçar në kompleksin e piramidave të Sakaras. Varri privat, rreth 10 metra i gjatë dhe 3 metra i lartë, mendohet se...

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Aktualitet

U dënua me burg për korrupsion, por mori pafajësinë

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto ka vendosur mos t’ia lërë harresës arrestimin dhe mbajtjen në paraburgim më tepër se një vit.   Përmes një padie civile, ish zyrtari i larte...

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

Aktualitet

Mësuesit më të mirë të botës, mes tyre dhe një shkodrane

‘Global teacher Prize 2019’  ka përzgjedhur finalistët e tij, ku mes mësuesëve më të mirë të botës renditet dhe një shqiptare . Liljana Luani është shkodrania që ka punuar për 38...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!