Shuhet nobelisti indian Naipaul

Hënë, 13 August 2018 18:23

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare shkrimtari indian, nobelisti Vidiadhar Surajprasad Naipau. Ai ishte fitues i çmimit “Nobel” për letërsi në vitin 2001. Sipas njoftimit thuhet se nobelisti ka vdekur në shtëpinë e tij në Londër. Lajmi për vdekjen e tij u kofirmua nga familja ndërsa bashkëshorta e tij e quajti atë "gjigant në gjithçka që arriti". Lady Naipaul tha se vdiq në shtëpinë e tij në Londër i rrethuar nga njerëzit që donte dhe jetoi një jetë që ishte plot me krijimtari të mrekullueshme. Geordie Greig, redaktore e Mail Sunday, dhe një mik i ngushtë, tha se vdekja e tij lë një vrimë të hapur në trashëgiminë letrare të Britanisë, por nuk ka dyshim se librat e tij do jetojnë.

Shkrimtari kishte filluar të shkruante në vitin 1950. Disa nga veprat më të njohura të tij janë “Një shtëpi për z. Bissas”, “Në një shtet të lirë” dhe “Një kthesë në lum”.

Sir Vidia, i lindur në zonën rurale të Trinidadit në vitin 1932, shkroi më shumë se 30 libra, duke përfshirë 'A Bend in the River' dhe kryeveprën e tij, 'A House for Mr Bisëas'.

Naipaul u lind më 17 gusht 1932 në Trinidad, si fëmijë I migrantit nga India veriore. Në Trinidad jetoi deri në moshën tetëmbdhjetë vjeçare, pasta, si burësistë I Universitetit të Okxfordit, në vitin 1950 shpërngulet në Angli ku studijon gjuhën angleze dhe letërsinë. Pas studimeve punësohet si gazetar në BBC-i, por më vonë I përkushtohet shkrimit të romaneve dhe eseve. Naipaul jeton dhe punon në Wiltshire, në Angli.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!