Festë muzikore në famullinë “Dajç-Bregu i Bunës”

Hënë, 20 August 2018 16:12

Gushti njihet ndryshe si muaji i emigrantëve, pasi të gjithë presin pushimet për të ardhur në vendlindje, e për t’u takuar me familjarët dhe miqtë e tyre.  E këtij momenti ka vendosur t’i kushtojë një mbrëmje të veçantë famullia e “Dajç-Bregu i Bunës”, duke organizuar festën e emigranteve. Dajçi është një nga zonat ku kanë emigruar 80% e banorëve ndaj dhe famullia i kujton ata me një festë që organizohet pikërisht në gusht, muajin e rikthimit në tokën amë.

Një gjetje për një zonë që në masë ka emigruar, prandaj famullitari dom Gjovalin Simoni tregon se vendosi ta bëjë këtë festë, gjatë momenteve që bashkëbisedonte me besimtarët e zonës, kryesisht të moshuarit.  Oborri i kishës u kthye në një mjedis takimi mes emigranteve, por edhe feste të përbashkët që u shoqërua me interpretime të grupeve artistike.

Festa ka zgjatur për disa orë, ndërsa famullia Dajç synon ta kthejë në traditë këtë organizim, për të shënuar një bashkim të të gjithë zonës, por edhe për të shprehur falenderimin për kontributin që japin emigrantët në atdhe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...