“Gomari i Babatasit”, shfaqja protestë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar

Hënë, 20 August 2018 16:18

Bëhet fjalë për veprën teatrore “Gomari i Babatasit” me regjisorin Altin Basha, me të cilin në fund të muajit shtator do të jepet në festivalin e teatrove që do të zhvillohet në Tiranë, në skenën e Teatrit Kombëtar, sepse vepra “Gomari i Babatasit” ka lidhje dhe me vetë këtë teatër, mosshembjen e tij”

Ne në teatrin “Migjeni” e kemi shumë të ngarkuar sezonin artistik që vjen, thotë drejtoresha e këtij teatri, Rita Gjeka. Ne duhet të jemi gati për premierën e parë në skenën e teatrit tonë, që titullohet “Reigen”. Një vepër që është dhe nën kujdesin e Ambasadës Austriake, që ka financuar dhe ardhjen e regjisorit austriak për shfaqjen. Ai vjen sërish me datë 27 gusht dhe premiera do të jetë me datë 14, 15 dhe 16 shtator. Por ndërkohë ne në teatrin tonë organizojmë dhe një festival ndërkombëtar xhazi. Është “Rrok Academy”, që për çdo vit zhvillon festivalin që sjell dhe artistë të huaj në Shkodër. Festivali nis më datë 29 gusht por me datë 2 shtator do të jetë dhe një shfaqje në teatër. Për këtë ne jemi të detyruar që të punojmë për ndriçimin, duhet të kemi gati dhe skenën, etj. Fillimi dhe mbarimi i festivalit do të jetë në skenën e teatrit tonë”.

Megjithë vështirësitë e m;dha dhe mungesën e fondeve, shto edhe braktisjen e Ministrisë së Kulturës, teatri “Migjeni” pati një sezon të suksesshëm 2017-2018. “Me sezonin artistik që kaloi, jam shumë e kënaqur për arsye sepse ka pasur shfaqje, thotë Gjeka. Mes tyre përmend dhe një gjigande që ishte me 60 artistë në sallë dhe nuk ka qenë e thjeshtë. Bëhet fjalë për veprën teatrore “Gomari i Babatasit” me regjisorin Altin Basha, me të cilin në fund të muajit shtator do të jemi dhe në festivalin e teatrove që do të zhvillohet në Tiranë. Me sa dimë një pjesë e festivalit do të zhvillohet te Teatri Kombëtar dhe një pjesë te “Turbina”. Ne me shfaqjen tonë kemi zgjedhur që të jemi në skenën e Teatrit Kombëtar, sepse vepra “Gomari i Babatasit” ka lidhje dhe me vetë këtë teatër, mosshembjen e tij. Protesta jonë vjen dhe nëpërmjet shfaqjes sonë”.

Modifikuar më Hënë, 20 August 2018 16:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!