Dita Botërore e Fotografisë, homazh për operatorin Ilia Tërpini

Hënë, 20 August 2018 16:53

Dje ishte Dita Botërore e Fotografisë. Në këtë ditë të shënuar kujtojmë një nga operatorët e shquar të filmit shqiptar, Ilia Tërpini, i cili e nisi rrugën drejt filmit nëpërmjet fotografisë. Ai u shua më 13 korrik, në moshën 82-vjeçare. Mjeshtri i madh e nisi me fotografinë dhe sapo kontaktoi me operatorin e parë shqiptar Mandi Koçi mori dhe ofertën për të punuar në Kinostudio si asistentoperator i saj e më pas operator ku realizoi një numër të madh filmash, ku u shqua si mjeshtër i kameras, për një punë me nivel të lartë artistik, e vler%suar me çmime, urdhra e tituj.  “Kam filluar të merrem me fotografi që në moshën 6 vjeç, ditën që më ra në dorë një aparat fotografik, relike e luftës italo–greke. Më vonë, ky aparat u bë elementi më i dashur për mua, kujtonte vite më parë operatori Tërpini . Fati deshi që shkollën e mesme ta kryeja në qytetin e Korçës, djepi i artit e kulturës. Aty munda të marr njohuritë e para për artin, fotografinë, pikturën dhe u përgatita në një nga studiot më të mira të këtij qyteti, siç ishte “Foto Velediku”. Shkollës së mesme i dedikoj edhe njohjen me mësuesin e vizatimit, Vangjel Tushi, i cili kishte mbaruar studimet në Itali e Greqi. Ai pa tek unë një shkendijë të talentit për pikturë dhe më jepte vizatim të veçantë. Këtë më kujtohet që e bëri edhe me një bashkënxënësin tim. Ishte ky mësues, i cili për mua mbetet i paharrueshëm, që më rekomandoi të ndiqja kurse në pallatin e kulturës, ku jepte mësim profesor Vangjush Miho. Për katër vjet rresht, në vitet e gjimnazit, mësova se çfarë ishin akuarieli, bojërat e vajit, si pikturohej, por në krahun e djathtë gjithnjë vazhdoja të mbaja aparatin, të cilin e ndërrova me kalimin e viteve.  Pavarësisht nga profesioni që ushtroja në arsim deri dhe drejtor shkolle, asnjehërë nuk e hoqa aparatin nga dora ...”. Pasionin për fotografinë e mbajti të ndezur mbi 75 vjet, duke fotografuar, mijera njerez, qindra ngjarje, me mijëra foto, një arkiv i rrallë që duhet ruajtur e mbrojtur, si dëshmi e një kohe, epoke dhe e një dore mjeshtri të shquar, si Ilia Terpini.

Fotografia i ka fillet tek shpikja e Dagerrotipit (Daguerreotype), një proces fotografik i zhvilluar nga Joseph Nicephore Niepce dhe Louis Daguerre në 1837, që më vonë u patentua nga qeveria franceze dhe shpikja u prezantua si “dhuratë për botën”, më 19 gusht të 1839, ndaj kjo ditë dot njihet si Dita Botërore e Fotografisë.  

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj kërkon që liberalizimi i vizave të futet në axhendën e BE-së

Bota Shqiptare

Haradinaj kërkon që liberalizimi i vizave të futet në axhendën e BE-së

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, sot mori pjesë në takimin e mëngjesit, së bashku me liderë tjerë, të ftuar nga kancelari austriak, Sebastian Kurz, në kuadër të Forumit...

Momentet e vështira të një babai

Globi

Momentet e vështira të një babai

Një baba është fotografuar në momentet e tij më të vështira. 48-vjeçari Ilhami Korkmaz ka tërhequr të dielën nga morgu trupin e vajzës së tij 15-muajshe, e cila u rrah...

Këngëtarja shqiptare puth malazezin live në emision

Show-biz

Këngëtarja shqiptare puth malazezin live në emision

Këngëtarja shqiptare puthet me malazezin, e vërshojnë me komente Arilena Ara ka qenë e ftuar në emisionin e Ermal Mamaqit, ku ka folur për projektet e saj më të fundit muzikore. Ndër...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!