“AJO” i regjisores More Raça përfaqëson Kosovën në OSCAR

Tuesday, 21 August 2018 15:48

Filmi “Ajo” me skenar dhe regji nga More Raça dhe producent Sunaj Raça, ka fituar të drejtën të konkurrojë për çmimin OSCAR, pasi është në mesin e nëntë finalistëve, në festivalin Manhattan Short Fiilm Festival, që do të mbahet nga 27 shtator deri më 7 tetor 2018. Qendra Kinematografike e Kosovës bën të ditur se filmi do të shfaqet në 350 qytete të botës, në gjashtë kontinente. Ky film flet për dhunën në familje, guximin e një vajze të vogël për të shpëtuar veten dhe nënën e saj.

‘Ajo’ është prodhim i shtëpisë filmike, Arena i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës. Në këtë film interpretojnë: Aurita Agushi, Sunaj Raça, Diella Valla, Florist Bajgora, etj.

Në edicionet e mëparshme të Manhattan Short Film Festival finalist ishin dy filma, të cilët u nominuan për çmimim Oscar, filmi Shok dhe Bear Story.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Politikë

Zari i Taulantit në Bashki dhe nëpunësit e tij në sulm frontal ndaj PD në Librazhd

Kryetari i Bashksië së Librazhdit, Kastriot Gurra është hedhur në sulm frontal ndaj kreut të PD, Bujar Vreto duke angazhuar edhe punonjësit e institucionit që ai drejton të bëjnë propagandë...

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Aktualitet

Akuzohen për shfrytëzim prostitucioni, 22 të arrestuar në Kosovë

Policia e Kosovës ka ndërmarrë një operacion në Prishtinë dhe Gjakovë, ndërsa ka arrestuar 22 persona pasi akuzohen për shfrytëzim prostitucioni. Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me...

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Show-biz

FOTO/ Xhensila e mrekullueshme, shikojeni në foton e fundit të postuar prej saj

Xhensila Myrtezaj sa vjen e bëhet edhe më e bukur. Ajo e vërteton këtë edhe në foton e publikuar së fundmi.  Edhe pse ka sjellë në jetë vajzën e saj të...