Ja 15 autorë që duhet ta kishin marrë çmimin “Nobel”, por që nuk arritën dot ta merrnin

Tuesday, 21 August 2018 15:50

Ja 15 autorë që duhet ta kishin marrë çmimin “Nobel”, por që nuk arritën dot ta merrnin

Autorët e poshtshënuar u emëruan zyrtarisht si fitues të çmimit “Nobel”, por juria e Akademisë Suedeze, në votimin e saj përfundimtar, vendosi shkrimtarë të tjerë. Kështu, midis viteve 1901- 1976 ajo, në vend të tyre, ua dha çmimin gjenvie të tjerë të mëdhenj si Rajmond, Karfeld, Bunin, Jensen, Kuazimodo etj. Ja disa prej tyre, më të njohurit:

 1.  Leo Tolstoi
 2. Anton Çehov
 3. Mark Tuen
 4. Zigmund Frojd
 5. Benedeto Kroçe
 6. Herbert Spenser
 7. Teodor Drajzer
 8. Paul Vallery
 9. Bertold Brecht
 10. Henrik Ibsen
 11. Maksim Gorki
 12. Josef Konrad
 13. Marsel Prust
 14. Skot Ficxherald
 15. Mao ce Dun

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Politikë

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Nga Naim Hasani Le te mësojnë sot me shume se kurrë drejtuesit e qeverise shqiptare dhe Kryerilindesi Edi Rama se as azili nuk i shpëton ata që abuzojnë dhe nënvlerësojnë, shajnë...

I hodhën granatë në lokal, zbulohen pamjet dhe e kaluara e errët e pronarit shqiptar

Aktualitet

I hodhën granatë në lokal, zbulohen pamjet dhe e kaluara e errët e pronarit shqiptar

Në orët e para të mëngjesit të kësaj të premteje, një lokal në lagjen “Partizani” në Elbasan u sulmua me një granatë. Në momentin kur granata është hedhur nga persona ende...

Dalin emrat e 12 personave më të kërkuar në Gjirokastër (FOTO)

Aktualitet

Dalin emrat e 12 personave më të kërkuar në Gjirokastër (FOTO)

Edhe ditën e sotme, Policia e Shtetit ka publikuar emrat dhe fotot e personave më të kërkuar për qarkun e Gjirokastrës. “Ja 12 personat e kërkuar në qarkun e Gjirokastrës. Policia...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!