Ja 15 autorë që duhet ta kishin marrë çmimin “Nobel”, por që nuk arritën dot ta merrnin

Tuesday, 21 August 2018 15:50

Ja 15 autorë që duhet ta kishin marrë çmimin “Nobel”, por që nuk arritën dot ta merrnin

Autorët e poshtshënuar u emëruan zyrtarisht si fitues të çmimit “Nobel”, por juria e Akademisë Suedeze, në votimin e saj përfundimtar, vendosi shkrimtarë të tjerë. Kështu, midis viteve 1901- 1976 ajo, në vend të tyre, ua dha çmimin gjenvie të tjerë të mëdhenj si Rajmond, Karfeld, Bunin, Jensen, Kuazimodo etj. Ja disa prej tyre, më të njohurit:

 1.  Leo Tolstoi
 2. Anton Çehov
 3. Mark Tuen
 4. Zigmund Frojd
 5. Benedeto Kroçe
 6. Herbert Spenser
 7. Teodor Drajzer
 8. Paul Vallery
 9. Bertold Brecht
 10. Henrik Ibsen
 11. Maksim Gorki
 12. Josef Konrad
 13. Marsel Prust
 14. Skot Ficxherald
 15. Mao ce Dun

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sekuestrohen mbi 4 mijë paketa cigare e miliona lekë, dy në pranga

Politikë

Sekuestrohen mbi 4 mijë paketa cigare e miliona lekë, dy në pranga

Një sasi prej 4100 copë paketa cigaresh dhe një shumë e konsiderueshme parash prej më shumë se 4 milionë lekësh, janë sekuestruar nga policia gjatë një operacioni të koduar "Ndjekja". Në...

Nishani: Qeveria nuk njeh asnjë kufi, amendimi i ligjit për TK nuk bëhet pa votimin e Dekretit

Politikë

Nishani: Qeveria nuk njeh asnjë kufi, amendimi i ligjit për TK nuk bëhet pa votimin e Dekretit

Ish-Presidenti Bujar Nishani ka reaguar ndaj amendamenteve të ligjit për 'Teatrin' që mazhoranca miratoi gjatë ditës së djeshme. Ky akt, shkruan Nishani, e ka përdhosur përfundimisht parlamentarizmin dhe shtetin ligjor, pluralizimin...

Dramatike/ I refuzohet azili, babai shqiptar kërcënon se do hedh fëmijët nga ballkoni

Aktualitet

Dramatike/ I refuzohet azili, babai shqiptar kërcënon se do hedh fëmijët nga ballkoni

Dramat e shqiptarëve të cilëve iu është refuzuar azili në Gjermani vazhdojnë t ë shtohen. Pak ditë pasi një kryefamiljar shqiptar humbi jetën duke u hedhur nga një urë në...