"Të dua”

Tuesday, 21 August 2018 18:55

Dhori Qiriazi

Të dua!

Mendohu!

Të dua!

Kapërcej udhëkryqet e jetës,

kapërcej shiritat e bardhë të rrugëve të asfaltuara

me këto fjalë të përjetshme: “Të dua!”

Oh, si janë qiejt tanë të kaltër,

më të butë se mëndafshi i deteve mesdhetare!

Atje ndizen me miliona yje natën,

ndërsa unë, në kupolë të tyre, kam shkruar: “Të dua!”

Mbi rërën e plazheve kam shkruar: “Të dua!”

mbi dyert e kabinave: “Të dua!”

mbi granitin e maleve : “Të dua!”

Dhe kam zbritur poshtë hendekëve

dhe livadheve të gjelbra plot lule: “Të dua!”;

Pranë kallamave fërshëllonjës

dhe pranë lëvoreve të drurëve shekullorë kam shkruar: “Të dua!”

Mbi velën e kuqe të banderolave,

ku shkruhen gjëra të rëndësishme me gërma të bardha,

Unë shtoj me mend edhe këto fjalë: “Të dua, të dua!

Mendohu,

të dua!”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çmenduri, çmimet e frutave e perimeve në Shqipëri shkojnë në stratosferë

Aktualitet

Çmenduri, çmimet e frutave e perimeve në Shqipëri shkojnë në stratosferë

Me të njëjtën sasi parash, këtë vit del me më pak “trasta” në duar nga dyqanet e fruta-perimeve. Çdokush mund ta ketë vënë re se shpenzimet për të konsumuar perimet e...

24 dhe 25 shtator në Durrës e Shijak do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Aktualitet

24 dhe 25 shtator në Durrës e Shijak do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Për shkak të remontit të OST në linjat 110kV Rrashbull-Sallmone, Rrashbull – Spitallë, në datat 24-25 shtator do të ketë kufizime energjie në disa zona në Durrës e Shijak, njoftoi...

Greta Koçi tregon si e ngacmoi futbollisti i kombëtares

Show-biz

Greta Koçi tregon si e ngacmoi futbollisti i kombëtares

Greta Koçi për sa i përket jetës private ka qenë gjithmonë e rezervuar dhe asnjëherë nuk kemi mësuar asgjë për ndonjë marrëdhënie të saj dashurie. E ftuar në “Xing me...