Urat

Tuesday, 21 August 2018 19:14

Në shenjë homazhi për viktimat nga shembja e urës në Gjenova në Itali.

Arthur Rimbaud

Urat

Qiej gri të kristaltë. Një vizatim i çuditshëm urash, këto këtu të drejta, ato atje të kërcyera, të tjera që zbresin apo shtrembërohen në kënde mbi të parat, dhe këto figura që përtërihen në rrathë të tjerë të ndriçuar të kanalit, por të gjitha po aq të gjata e të lehta sa brigjet, të ngarkuara me kupola, ulen e mpaken. Disa prej këtyre urave janë ende të ngarkuara me shpartallina. Të tjera mbajnë direkë, sinjale, parmakë të brishtë. Disa akorde të vogla kryqëzohen e tirren, penj u ngjiten brigjeve. Dallon një xhaketë të kuqe, mbase kostume të tjera dhe instrumente muzike. A janë melodi popullore, funde koncertesh fisnikësh, mbetje himnesh publike? Uji është gri e blu, i gjerë si një gji deti. – Një rreze e bardhë, e rënë nga kupa e qiellit, zhduk nga faqja e dheut këtë komedi.

Përktheu : Anila Xhekaliu

"Lyons" Joseph Mallord William Turner 1775–1851

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Globi

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Presidenti Donald Trump urdhëroi Departamentin e Drejtësisë që të deklasifikojë një sërë dokumentesh që lidhen me hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhje. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se...

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Politikë

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Shpëtim Idrizi, në një intervistë në Top Show, sqaroi pse PDIU-ja vendosi që të kalojë në opozitë. Por, përpara se të zbulonte pse u largua, Idrizi rikujtoi arsyen pse u bashkua...

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Aktualitet

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur shumë letra nga persona që vuajnë dënimin në burgun e Fierit apo familjarë të tyre.Ata ankohen për sjellje të padenja nga ana e...