Vdes dramaturgu amerikan me famë botërore, Neil Simon

Hënë, 27 August 2018 10:14

Eshtë ndarë nga jeta dramaturgu i njohur amerikan Neil Simon. Ai vdiq në moshën 91- vjeçar në New York, ku edhe lindi më 44 korrik 1927.  Ndërkohë shumë vepra të tij u përshtatën për kinemanë. Mes veprave të tij më të njohura janë “Më këmbë zbathur në park”, “Çifti i çuditshëm”, “Djemtë e parezistueshëm”, etj.  Veprat e Simon janë vënë në skenë edhe në Shqipëri. Një vit më parë, komedia “Çifti i çuditshëm” u luajt në skenën shqiptarear, me regji të Inis Gjonit, nën interpretimin e aktorëve Romir Zalla, Gentian Zenelaj, Mehmet Xhelili, Ervin Bejleri, Besmir Bitraku, Rozana Radi, Annais Lika, etj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...