Nisi edicioni i nëntë i “Shkodra Jazz Festival”

E mërkurë, 29 August 2018 10:47

“Shkodra Jazz Festival” nisi edicionin e nëntë në qytetin e Shkodrës. Një festival që bën bashkë artistë të huaj emra të njohur të kësaj muzike, por dhe artistët shqiptarë. Deri më datë 2 shtator muzika nuk do të mungojë për publikun. Festivali startoi me “Rrok Academy”, mjaft e rëndësishme kjo për organizatorët për të vijuar mbrëmjen e sotme me koncerte me artistët e njohur. Mbrëmja e sotme sjell artistët në skenën e teatrit “Migjeni”, dhe për organizatori dhe drejtorin artistik Florian Jakaj është një festival që sjell një atmosferë të bukur në Shkodër. Jakaj rrëfen se në nëntë edicione, të ftuarit kanë qenë artistë të huaj, të njohur botërisht, por edhe shqiptarë me karriera brenda dhe jashtë vendit. “Nuk mund të mungojë princi i xhazit shqiptar, që është Markelian Kapedani, kemi të ftuar dhe artistë ndërkombëtarë, që lozin në skenat më të mëdha botërore të muzikës xhaz, kemi dhe këngëtarë, që janë të njohur të xhazit botëror”, pohon Florjan Jakaj, drejtor artistik i festivalit. Sipas tij, në këtë edicion do të jenë pjesëmarrës dhe instrumentistë të huaj, të cilët për herë të parë do të ndodhen në ambientin muzikor të Shkodrës. “Joyce Elaine Yuille, këngëtarja e njohur amerikane e muzikës soul e shoqëruar nga saksofonisti Michael Rosen si dhe Diego Borotti NU4tet do të jenë disa nga grupet dhe artistët që do të marrin pjesë në edicionin e këtij viti në “Shkodra Jazz Festival”. Në festival do të marrë pjesë pianisti i suksesshëm në skenat e teatrove më me emër në të gjithë Europën dhe më tej, Paolo Marzocchi nga Pesaro, Itali, apo dhe kitaristit dhe kompozitorit Jose Maria Gallardo Del Rey”, vijon të tregojë drejtori artistik Florian Jakaj. Këtë vit sipas tij risi është dhe muzika klasike në këtë festival xhazi që bën bashkë artistët e huaj ndërkombëtarë dhe ata shqiptarë në Shkodër. “Risia e festivalit këtë vit është që ne shtojmë rrok akademi klasike. Pra ne kemi dhe master klase dhe kurse për muzikën klasike, që drejtohen nga artistë të njohur në skena, por pjesa xhaz drejtohet nga Markelian Kapedani. Këtë herë në festival ne do të kemi dhe një koncert të muzikës klasike të mirëfilltë”, shprehet më tej drejtori artistik Jakaj.

 “Shkodra Jazz Festival” 27gusht -2 shtator organizohet nga shoqata kulturore “Rrok Jakaj”, krijuar pak muaj nga ndarja nga jeta e violinistit Rrok Jakaj, si iniciativë e vëllezërve dhe bashkëpunëtorëve më të ngushtë të tij.  Festivali mbështetet nga Bashkia e Shkodrës, por dhe donatorë privatë. 

40358175_1620585948047266_5482724043394121728_n.jpg

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia i shkon në shtëpi dibrani, por ngelet pa mend nga ajo çfarë i gjejnë

Aktualitet

Policia i shkon në shtëpi dibrani, por ngelet pa mend nga ajo çfarë i gjejnë

Policia e Dibrës ka arrëstuar një 41-vjeçar pasi mbante armë zjarri pa leje dhe një sasi municionesh. Bëhet fjalë për Altin Mera nga Katund i Ri në Dibër, i cili ka...

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Aktualitet

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Emisioni “Stop” trajtoi sonte rastin e një “shëruesi”, ose siç njihen ndryshe guru”, që pretendon se zgjidh hallet e qytetarëve. Por të gjitha këto probleme, “shëruesi” Shefqet i lidh me...

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Aktualitet

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Të burgosurit shqiptarë dhe ata rumunë janë përfshirë në një sherr të dhunshëm në burgun e Sollicciano të Firences në Itali. Mediat italiane raportojnë se u desh ndërhyrja e gardianëve për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!