GKA sjell ekspozitën e artistes kosovare Flaka Haliti

E mërkurë, 29 August 2018 10:52

Artistja nga Kosova Flaka Halit, do të çelë në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë një ekspozitë personale. “Këtu-apo atje, është më atje” titullohet ekspozita e Halitit, që do të hapet më 7 shtator e do të mbyllet më 9 nëntor, si pjesë e kalendarit të përbashkët kulturor Kosovë-Shqipëri.

Artistja kosovare po e zhvillon karrierën e saj artistike në shtete të ndryshme europiane, këtë radhë punën e saj do ta prezantojë për publikun kryeqytetas.

Haliti ka marrë pjesë edhe në edicionin e 56-të të Bienales së Venecias. “Qielli i kaltër”, quhej ekspozita e saj në Venecia, si një spekulim që lë pas kufizimet hapësinore.

Haliti është fituese e çmimit “Muslim Mulliqi” për vitin 2014 me veprën e saj “Kapuçat nevojiten pas kësaj pike”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aktivizohet vullkani, mijëra të evakuuar

Globi

Aktivizohet vullkani, mijëra të evakuuar

Në Guatemalë është aktivizuar vullkani Fuego, i emërtuar ndryshe si “Vullkani i Zjarrit”. “Të paktën 8.000 njësi banimi përreth zonës së vullkanit janë evakuuar pas aktivizimit”, njoftoi David de Leon, zëdhënës...

Pas takimit me përfaqësuesit e Venecias, Spaho: Politikanët në vetting

Politikë

Pas takimit me përfaqësuesit e Venecias, Spaho: Politikanët në vetting

Për rreth një orë në Kryesinë e Kuvendit, përfaqësuesit e Komisionit të Venecias kanë zhvilluar një takim me kryetarin e grupit të PD, Spaho, i cili shoqërohej nga Bylykbashi, Alibeaj...

Krizë dëmtimesh te Shpresat, “përforcimet” vijnë nga liga e treta sllovene

Sport

Krizë dëmtimesh te Shpresat, “përforcimet” vijnë nga liga e treta sllovene

Shpresat po përballen me probleme dëmtimesh edhe pse kanë vetëm ndeshje miqësore ndaj Maltës. Gjatë takimit të fundit, ishte talenti i Sasuolos, Aristidi Kolaj ai që pësoi dëmtim dhe me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!