“Një ditë me traditën”, këngë, kaba e valle në Kavajë

E Enjte, 30 August 2018 11:01

Këngë, kaba dhe valle popullore nga të gjitha trevat e Shqipërisë do të interpretohen sot në mbrëmje në qytetin e Kavajës.   “Një ditë me traditën”titullohet koncerti që organizohet në kuadër të turizmit kulturor nga Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folkloristike në bashkëpunim me bashkinë Kavajë dhe Qendrën Kulturore Kavajë, në ambientet e Fafa Resort.

Në këtë koncert do të marrin pjesë Ansambli “Mokra” me pjesë instrumentale fyell, gajde si dhe këngë e kaba instrumentale nga jugu, grupi i burrave të Kavajës me repertorin e tyre tradicional, valltaret e shoqatës kulturore “Afërdita” me valle nga zona të ndryshme të Shqipërisë, grupi i valleve të Qendrës Kulturore Kavajë me valle të Shqipërisë së mesme.

QKVF ka angazhuar disa shoqata kulturore, të cilat mbajnë gjallë folklorin tonë tradicional.

Ky aktivitet pritet të ndiqet nga mbi 1500 spektatorë të huaj dhe vendas, të cilët kanë zgjedhur të pushojnë pranë plazhit të Golemit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aktivizohet vullkani, mijëra të evakuuar

Globi

Aktivizohet vullkani, mijëra të evakuuar

Në Guatemalë është aktivizuar vullkani Fuego, i emërtuar ndryshe si “Vullkani i Zjarrit”. “Të paktën 8.000 njësi banimi përreth zonës së vullkanit janë evakuuar pas aktivizimit”, njoftoi David de Leon, zëdhënës...

Pas takimit me përfaqësuesit e Venecias, Spaho: Politikanët në vetting

Politikë

Pas takimit me përfaqësuesit e Venecias, Spaho: Politikanët në vetting

Për rreth një orë në Kryesinë e Kuvendit, përfaqësuesit e Komisionit të Venecias kanë zhvilluar një takim me kryetarin e grupit të PD, Spaho, i cili shoqërohej nga Bylykbashi, Alibeaj...

Krizë dëmtimesh te Shpresat, “përforcimet” vijnë nga liga e treta sllovene

Sport

Krizë dëmtimesh te Shpresat, “përforcimet” vijnë nga liga e treta sllovene

Shpresat po përballen me probleme dëmtimesh edhe pse kanë vetëm ndeshje miqësore ndaj Maltës. Gjatë takimit të fundit, ishte talenti i Sasuolos, Aristidi Kolaj ai që pësoi dëmtim dhe me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!