Haruki Murakami në listën e ngushtë për çmimin alternativ Nobel

Diel, 02 September 2018 09:13

Rreth 100 figura letrare të Suedisë kanë pyetur librashitësit që të vijnë me një listë të shkurtër të autorëve për një çmim zëvendësues për Nobelin për Letërsi. Akademia Suedeze e ka anuluar çmimin Nobel për Letërsi për këtë vit për shkak të skandaleve seksuale brenda Akademisë.

Megjithatë, një çmim zëvendësues ka gjetur shkrimtarin Haruki Murakami dhe britanikun Neil Gaiman në një listë të ngushtë për të triumfuar.Murakami ka qenë për disa vite në listën e ngushtë edhe për Nobelin prestigjioz letrar, i cili është anuluar ndërsa po tentohet të jepet tek në vitin 2019-të.

Fituesi do të shpallet në muajin tetor, ndërsa janë katër autorë në këtë listë të ngushtë. Çmimi do të ndahet nga New Academy, e formuar pas skandaleve të Akademisë Suedeze.Qëllimi i këtij çmimi është të zgjedhë autorin që tregon historinë e njerëzve të botës, për dallim nga Nobeli për Letërsi i cili jepet për shkrimtarin që prodhon një punë të rëndësishme letrare në një drejtim ideal.

Nobelin e fundit për Letërsi e morri Kazuo Ishiguro, ndërsa francezët prijnë me fitore, me 16 shkrimtarë që e kanë fituar këtë çmim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!