Haruki Murakami në listën e ngushtë për çmimin alternativ Nobel

Diel, 02 September 2018 09:13

Rreth 100 figura letrare të Suedisë kanë pyetur librashitësit që të vijnë me një listë të shkurtër të autorëve për një çmim zëvendësues për Nobelin për Letërsi. Akademia Suedeze e ka anuluar çmimin Nobel për Letërsi për këtë vit për shkak të skandaleve seksuale brenda Akademisë.

Megjithatë, një çmim zëvendësues ka gjetur shkrimtarin Haruki Murakami dhe britanikun Neil Gaiman në një listë të ngushtë për të triumfuar.Murakami ka qenë për disa vite në listën e ngushtë edhe për Nobelin prestigjioz letrar, i cili është anuluar ndërsa po tentohet të jepet tek në vitin 2019-të.

Fituesi do të shpallet në muajin tetor, ndërsa janë katër autorë në këtë listë të ngushtë. Çmimi do të ndahet nga New Academy, e formuar pas skandaleve të Akademisë Suedeze.Qëllimi i këtij çmimi është të zgjedhë autorin që tregon historinë e njerëzve të botës, për dallim nga Nobeli për Letërsi i cili jepet për shkrimtarin që prodhon një punë të rëndësishme letrare në një drejtim ideal.

Nobelin e fundit për Letërsi e morri Kazuo Ishiguro, ndërsa francezët prijnë me fitore, me 16 shkrimtarë që e kanë fituar këtë çmim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Aktualitet

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Një autobus me turistë çekë është aksidentuar në zonën e Llogarasë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të marte, ku autobusi me 50 turistë u doli nga rruga dhe u përplas...

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Politikë

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Kreu i Grupit Parlamentar të  LSI-së Petrit Vasili është shprehur së fundmi se amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen. “Rilindja me votimin idiot per amendimin e ligjit ne...

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Aktualitet

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Rreth 80 000 lekë të reja i ka kushtuar buxhetit të shtetit uniforma për një punonjës të “Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”; nga këto rreth 70 000 lekë të reja...