Indi, nis ngritja e statujës më të lartë në botë

Tuesday, 04 September 2018 09:20

Ndërtimi i statujës më të lartë në botë po shkon drejt fundit në Indi. Në momentin e përfundimit, statuja do të jetë 182 metra e lartë. Gjithçka po bëhet në nder të Sardar Vallabhbhai Patel, një hero në përpjekjen indiane për pavarësi në shtetin Gujarat. Deri atëherë Tempulli i Budës në Kinë, 128 metra i lartë, mbetet statuja më e lartë në botë. I gjithë projekti për ndërtimin e statujës më të lartë në botë i ka kushtuar Indisë rreth 430 milionë dollarë. “Statuja e Unitetit”, siç quhet ndryshe kjo statujë, do të inaugurohet më 31 Tetor nga Kryeministri i Indisë, Narendra Modi. Në momentin e përfundimit, statuja e veshur me bronz, ndërtimi i së cilës filloi në vitin 2013, do të jetë dy herë më e lartë se Statuja e Lirisë në SHBA.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Aktualitet

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në qarkun e Korçës. Prej dy orësh kanë nisur reshjet e para në këtë qytet, ndërsa deri tani nuk raportohet për bllokim rrugësh. Kjo...

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Aktualitet

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Një tjetër peshkaqen është kapur këtë herë në rrjetat e peshkatarëve, në zonën e Himarës.  Një ditë më parë një peshkaqen , me gjatësi 3.5 m dhe me një peshë prej 400 kg u...

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Lifestyle

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Fjalët që u themi të dashurve tanë gjatë një argumenti të nxehtë ose ne një moment kur ndjehemi të lodhur mund të jenë të rrezikshme, aq sa mund ta bëjnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!