Indi, nis ngritja e statujës më të lartë në botë

Tuesday, 04 September 2018 09:20

Ndërtimi i statujës më të lartë në botë po shkon drejt fundit në Indi. Në momentin e përfundimit, statuja do të jetë 182 metra e lartë. Gjithçka po bëhet në nder të Sardar Vallabhbhai Patel, një hero në përpjekjen indiane për pavarësi në shtetin Gujarat. Deri atëherë Tempulli i Budës në Kinë, 128 metra i lartë, mbetet statuja më e lartë në botë. I gjithë projekti për ndërtimin e statujës më të lartë në botë i ka kushtuar Indisë rreth 430 milionë dollarë. “Statuja e Unitetit”, siç quhet ndryshe kjo statujë, do të inaugurohet më 31 Tetor nga Kryeministri i Indisë, Narendra Modi. Në momentin e përfundimit, statuja e veshur me bronz, ndërtimi i së cilës filloi në vitin 2013, do të jetë dy herë më e lartë se Statuja e Lirisë në SHBA.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Sport

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Nëse ekziston një çmim për “Golin e vitit”, atëherë duket të ekzistojë një çmim edhe për “Gafën e vitit” dhe të keni të sigurt se atë do ta fitojë Senad...

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Kulturë

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Shumë filma do të kishin qenë ndryshe me aktorë të tjerë. Disa aktorë i refuzuan shumë role simbolike për arsye të ndryshme si angazhimet në një tjetër projekt filmik ose...

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Politikë

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Deputeti Dashamir Shehi shprehet se Shqipëria po i afrohet një diktature dhe se krimi është lënë në bordurë. Ai shton se, opozita do të hyjë në zgjedhje dhe do t'i...