Nis sezoni artistik në institucionet e kryeqytetit

Tuesday, 04 September 2018 15:17

Drama shqipe zë një vend të rëndësishëm në sezonin e ri artistik. Teatri kombëtar e nis sezonin me festivalin e dramës shqipe, që do të mbahet tek “Arturbina“ në muajin shtator.

Teatri i metropolit me “Metrofest” drama shqipe nga arkivi. Ndërsa Teatri Eksperimental ka një sezon të ngjeshur, që do të jetë në çdo cep të Shqipërisë.

Institucionet kulture në kryeqytet rikthehen në punë, për të përgatitur kalendarët artistikë për sezonin e ri. Teatri Kombëtar e nis këtë sezon tek “Arturbina”, aty janë zhvendosur artistët dhe drejtuesit e këtij institucioni, për organizimin e Festivalit Kombëtar të Dramës Shqipe. Premiera e parë është “Tag”, komedi e shkruar nga Bashkim Hoxha e cila vjen me regji të Andia Xhungës.

Drejtorja artistike e Teatrit Eksperimental, Ada Ruci thotë se ky teatër prezanton një kalendar të ngjeshur. Starton me turne në Elbasan dhe do të vazhdojnë shfaqjet në disa qytete të Shqipërisë, thekson Ruci.

Edhe Teatri i Metropolit pritet të ketë një stinë artistike të ngjeshur. Vend të veçantë zë “Metrofesti”, ku fokusi është drama shqipe e arkivit, shpjegon Armela Demaj, përgjegjëse e artit skenik.

Në artet pamore, Galeria Kombëtare do të çelë sezonin me ekspozitën e artistes kosovare Flaka Haliti, me titull: “Këtu apo atje është me atje”.

Për spektatorin e muzikës klasike Teatri i Operas dhe Baletit në fund të muajit shtator do të risjellë operën “Karmen”, e cila rezultoi edhe një ndër shfaqjet me të suksesshme të sezonit artistik. Opera do të vihet në skenë në Pallatin e Kongreseve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...