Gjergj Xhuvani zbret në sheshin e xhirimit me "Liqeni im"

Tuesday, 04 September 2018 16:30

Gati një vit pas premierës së filmit “Ëngjëjt janë larg” me të cilin korri një sukses të padiskutueshëm, regjisori Gjergj Xhuvani rikthehet në botën kinematografike me një tjetër projekt që pritet të ketë sukses. QKK njofton se filmi “Liqeni im”, ka nisur xhirimet. Gjergj Xhuvani është skenarist e regjisor i filmit, që u votua si projekti më i mirë nga 54 projekte të 37 vendeve anëtare të Euroemage, gjatë mbledhjes së 150-të të Bordit Menaxhues që u zhvillua në Armeni më 12 deri 16 mars 2018.

Një bashkëprodhim midis Shqipërisë, Italisë e Maqedonisë dhe mbështetur nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë, ky film tregon historinë e një Kristos, një djaloshi inteligjent,  i cili mendon shpesh për kuptimin e fjalisë “Liqeni im”, që është shkruar në tabelë nga mësuesi i tij.

“Liqeni im” mund të na jap të gjitha nëse ne dimë se si ta pyesim”, shprehet Kristo. Ai jeton në një fshat afër liqenit Prespë, një lum i ndarë në tri shtete, Shqipërinë, Maqedoninë dhe Greqinë. Kristo, pronari i një varkë të vogël peshkimi përfiton nga kjo situatë gjeografike dhe transporton drogë nga Shqipëria në Maqedoni.

Kristo rritet duke adhuruar dy shitës droge, me të cilët punon, Ismailin dhe Paskon. Ndryshimet fillojnë në jetën e Kristos, pasi ai fillon që të ndjejë dashuri për mësuesen e tij të zgjuar, Mirandën.

Megjithatë çdo gjë do të ndryshojë, kur Ismaili vendos që të mbizotërojë në tregtinë e drogës që po ndodh në liqen dhe aty ndërhon policia, duke tronditur të gjithë komunitetin e vogël.

Historia do të përfundojë në mënyrë tragjike, duke i dhënë Kristos një mësim të rëndësishëm për jetën.

Filmi,  një prodhim i “On Film Production” – Shqipëri,  Hermes Film – Itali, Corvus Film – Kroaci, Added Value Films – Kosovë, Fokus Film – Maqedoni. “Liqeni im” është financuar nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë – Shqipëri, Agjensia e Filmit – Maqedoni, Qendra Kinematografike e Kosovës, Qendra Audiovizuale e Filmit – Kroaci etj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shqipëri-Skoci, Policia masa të rrepta për ndeshjen, ja rrugët që do të bllokohen në Shkodër

Aktualitet

Shqipëri-Skoci, Policia masa të rrepta për ndeshjen, ja rrugët që do të bllokohen në Shkodër

Policia e Shkodrës ka marrë masa të ashpra para përballjes mes Shqipërisë dhe Skocisë e vlefshme për Ligën e Kombeve. Takimi do të luhet ditën e shtunë në orën 20:45 në...

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Globi

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski qysh në shtator, kur mbajti një konferencë për shtyp në Kuvend dhe akuzonte pushtetin duke thënë se është viktimë e persekutimit politik, kishte tërhequr të gjitha paratë...

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!