Ekspozita në nderim të Nënë Terezës

E mërkurë, 05 September 2018 16:53

Në 2 vjetorin e shenjtërimit prania e Nënë Terezës në Tiranë është edhe më e forte. Në një ekspozitë dedikuar shenjtores shqiptare në Muzeun Historik Kombëtar janë sjellë, krahas materialeve të njohura, edhe detaje të jetës së saj që vijnë për herë të parë për publikun. Çdo foto, çdo objekt sado i vogël që i përket jetës së saj përcjell pashmangshmërisht ate çka ajo i dha botës: dashurinë deri në sakrifikim për çdo njeri në vuajtje.

Këtë ditë të shënuar të shqiptares së madhe, edhe Instituti i Trashëgimisë shpirtërore e kulturore të Shkupit, vendlindjes së saj solli përmes nje libri dedikuar familjeve të shquara katolike shqiptare, edhe dëshmi të rralla të rëndësishme të jetës së saj.

Ekzpozita dedikuar Nënë Terezës ashtu si këndi i veçantë i saj në Muzeun Historik Kombëtar janë vizituar sot edhe nga turistët të cilët nuk kanë hezituar t’i kushtojnë kohë një homazhi në nderim të Shenjtores.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Aktualitet

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Studiuesi Aurel Plasari të mërkurën foli në lidhje me figurën e Mid’hat Frashërit dhe rolin e tij në Kongresin e Manastirit. Plasari u ndal tek ky moment i artë i historisë...

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Aktualitet

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Spanja do të lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet kombëtare, në një kompeticion të organizuar në shtetin iberik, edhe pse Madridi nuk e njeh ende pavarësinë e shtetit ballkanik. Kjo...

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Aktualitet

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Kontrolli i Lartë i Shtetit rendit katër flamuj të kuq përsa i përket nivelit të shërbimit shëndetësor në Shqipëri. Për të trajtuar më mirë ankesat duhet të ketë më shumë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!