Ekspozita në nderim të Nënë Terezës

E mërkurë, 05 September 2018 16:53

Në 2 vjetorin e shenjtërimit prania e Nënë Terezës në Tiranë është edhe më e forte. Në një ekspozitë dedikuar shenjtores shqiptare në Muzeun Historik Kombëtar janë sjellë, krahas materialeve të njohura, edhe detaje të jetës së saj që vijnë për herë të parë për publikun. Çdo foto, çdo objekt sado i vogël që i përket jetës së saj përcjell pashmangshmërisht ate çka ajo i dha botës: dashurinë deri në sakrifikim për çdo njeri në vuajtje.

Këtë ditë të shënuar të shqiptares së madhe, edhe Instituti i Trashëgimisë shpirtërore e kulturore të Shkupit, vendlindjes së saj solli përmes nje libri dedikuar familjeve të shquara katolike shqiptare, edhe dëshmi të rralla të rëndësishme të jetës së saj.

Ekzpozita dedikuar Nënë Terezës ashtu si këndi i veçantë i saj në Muzeun Historik Kombëtar janë vizituar sot edhe nga turistët të cilët nuk kanë hezituar t’i kushtojnë kohë një homazhi në nderim të Shenjtores.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Sport

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Policia e qytetit të Valencias është detyruar mbrëmë të rrethojë deri në orët e para të mëngjesit hotelin ku ka qëndruar Juventusi në këtë qytet, para sfidës së Ligës së...

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Bota Shqiptare

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se politika e SHBA-ve është konsistente kur është në...

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Aktualitet

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Mijëra fermerë në të gjithë qarkun e Gjirokastrës nuk kanë një certifikatë pronësie për tokën që kanë në përdorim. Që prej vitit 2008 në të gjithë territorin me 7 bashki...