Historia e Skënderbeut në 50 tabllo

E mërkurë, 05 September 2018 17:34

Piktori i mirënjohur Vangjel Gjikondi sjell në Muzeun Historik Kombëtar 50 tabllo nga epika e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ekspziota e veçantë për të cilën piktori ka vite që përgatitet, do të çelet më 15 shtator dhe do të qëndrojë e hapur 10 ditë, deri në 25 shtator. Tabllotë  janë të përmasave të mëdha dhe paraqesinë madhështinë dhe luftën e heroit tone kombëtar. Për të kompozuar këto tablo piktori V.Gjikondi është frymëzuar nga botimet e shumta mbi Skënderbeun,  duke qëndruar në ato momente të veanta e madhështore, por njëherësh edhe njerëzore që tregojnë jo vetëm luftën por edhe jetën e dashurinë e paqen.  Kjo ekspozitë vjen në kuadër të 55- vjetorit të vdekjes së Skënderbeut dhe do të çelet edhe në vende të tjera, gjatë këtij viti, deri në janar 2019.

 Piktori Vangjel Gjikondi ka hapur mjaft ekspozita brenda dhe jashtë vendit, autor i shumë tablove, por njëherëshe dhe piktor filmi në disa prodhime të ish- Kinostudios “Shqipëria e re”, gjat viteve 80-të.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Aktualitet

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Prokuroria e Krimeve të Rënda bën të ditur se është caktuar grupi i prokurorëve që do të përfaqësojnë në gjykim çështjen “Shullazi”, por emrat nuk bëhen të ditur deri në...

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Aktualitet

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Dy persona janë arrestuar në Tiranë për armëmbajtje pa leje dhe posedim të lëndëve narkotike. Në rrugën “Asim Vokshi” u arrestua Arsen Caka 30 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik...

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, nuk deshi të komentojë lidhur me çështjen e dorëheqjes së prokurorit Elez Blakaj apo protestat kundër Kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Sipas...