“Skënderbeu, një histori politike” e Aurel Plasarit, vepra më e mirë për Heroin tonë Kombëtar

E Enjte, 20 September 2018 20:49

Gjergj Kastrioti Skënderbeu është fytyra e vërtetë e kombit shqiptar, është ajo çfarë në të vërtet është kuptimi i jetës së shqiptarëve, me identitetin, traditat, trimërinë, besën dhe gjithçka tjetër i përfaqëson.

Dhe këtë simbol madhor që përfaqëson Skënderbeu në jetën e kombit shqiptar ka arritur më së miri ta përcjellë profesori, studiuesi, shkrimtari, përkthyes dhe intelektuali i shquar shqiptar Aurel Plasari në veprën e tij “Skënderbeu, një histori politike”. 

Pikërisht për këtë arsye ai u nderua sot me çmimin për veprën më të mirë shkencore ose dokumentare për autorë shqiptarë në aktivitetin e zhvilluar në Akademinë e Shkencave për Vitin Mbarëkombëtar të shpallur në nderim të 550-vjetorit të ndarjes nga jeta të Gjergj Kastriot Skënderbeut.

Ndërkohë që u dha dhe një çmim për veprën më të mirë shkencore ose dokumentare për autorë të huaj, ku u vlerësua Lucia Nadin me veprën “Shqipëria e rigjetur”.

4444

Modifikuar më E Enjte, 20 September 2018 20:53

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Aktualitet

Studenti ia plas Ramës në fytyrë: E zbuluan teatrin që jemi të FRESH-it

Spektakli i shpifur i organizuar nga kryeministri dhe Alban Dudushi është diskredituar edhe live kur një nga studentët e pjesmarrës që ishin shitur nga organizatorët si protestues dhe që Rama...

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!